Co kryje w sobie Wszechświat? Czy "czarna dziura" może pochłonąć naszą planetę? Czy istnieją gdzieś w Kosmosie istoty pozaziemskie? Jaka naprawdę jest planeta Wenus?
Odpowiedzi na te i wiele innych "kosmicznych problemów" można było poznać w środę
3 lutego 2010 roku w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie. Konkurs zorganizował Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krotoszyńskiego. Zaprezentowane zostały niezwykle interesujące, przygotowane wcześniej przez uczestników konkursu, prezentacje multimedialne na temat: "Wszechświat". Prace oceniało jury złożone
z nauczycieli fizyki i astronomii ze szkół uczniów biorących udział w konkursie. Brano pod uwagę: wiedzę astronomiczną uczestników, ciekawe i spójne przedstawienie informacji na wybrany temat, odpowiedni, uzasadniony dobór zdjęć i ich umiejętną interpretację a także sprawne wykorzystanie technik informatycznych przy tworzeniu pokazu. Ze względu na bardzo wysoki poziom prezentacji jury miało duży problem z ustaleniem laureatów konkursu. Ostatecznie do nagród wytypowano prace następujących uczniów:
- Gimnazja
- Wójcik Alicja - gimnazjum nr 4 w Krotoszynie
- Nadolna Marcelina - gimnazjum nr 1 w Krotoszynie
- Gajda Paweł - gimnazjum w Kobylinie
- Glapa Krystian - gimnazjum nr 2 w Krotoszynie
- Praszkiewicz Joanna - gimnazjum nr 5 w Krotoszynie
- Szkoły ponadgimnazjalne
- Stachowiak Marcin - 1 Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie
- Plewińska Anna - 1 Liceum Ogólnokształcące w Koźminie
- Rączka Magdalena - 1 Liceum Ogólnokształcące w Koźminie
Prezentacje multimedialne zrobiły na zebranych duże wrażenie, w czym niebagatelną rolę odegrała, wykorzystana po raz pierwszy w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
w Krotoszynie, tablica multimedialna, na której pokazywano prace konkursowe. To w pełni nowoczesne urządzenie współpracuje z komputerem oraz innymi urządzeniami elektronicznymi. Pozwala na pokazywanie na wielkim ekranie wydruków, zdjęć, animacji oraz filmów. Na takiej tablicy można tez wykonywać różnego rodzaju rysunki, wykresy a następnie przenosić je do pamięci komputera. Tablica interaktywna od 1 lutego 2010 roku stanowi nowoczesną pomoc dydaktyczną dla uczniów szkoły podstawowej nr 3 im. M.Langiewicza i gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.
{gallery}2009_2010/1_konkurs_astronomiczny{/gallery}