13177687_10207973651052156_5943710855030150414_nnaglowek

Dzięki zaangażowaniu pani Kamili Paterek – Riedrich i pana Karola Pfajfera w dniach 23 – 24 października 2015 . gościliśmy w murach Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie dr Huberta Rosera i Christiana Landwehrta, nauczycieli Sophie–Hedwig–Gymnasium w Diez.Wspólnie z dyrekcją szkoły, nauczycielem języka niemieckiego i panią pedagog omówiliśmy zarys naszej współpracy oraz zdecydowaliśmy o nawiązaniu partnerstwa obu gimnazjów.Owocem tych działań ma być wymiana doświadczeń obu placówek, a także wymiana młodzieży, która będzie miała miejsce poprzez udział szkół w różnych projektach. Będzie to dla nas doskonała okazja do podniesienia kompetencji w zakresie języka niemieckiego przez uczniów „Kopernika”  oraz do poznania kultury i obyczajów naszego niemieckiego partnera. Goście z Nadrenii – Palatynatu byli pod wrażeniem uroków naszego miasta jak i gościnności oraz serdeczności z jaką się spotkali.

Goście-w-G2

Spotkanie przedwstepne w sprawie ustalenia zadań projektu na lata 2015 – 17 w Sophie – Hedwig – Gymnasium w Diez.   Projekt Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie

Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika złożyło wniosek do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Edukacja Szkolna Akcja 2 - Partnerstwa Strategiczne na rzecz edukacji szkolnej. Termin składania upływał 31.03.2015. Złożono 444 wnioski. Termin ogłoszenia wyników aplikowanych wniosków nastąpił 13 sierpnia 2015 r. Pozytywną akceptację otrzymało 66 wnioskodawców. Wśród zwycięzców znalazła się nasza szkoła. Tym bardziej jesteśmy dumni z sukcesu, ponieważ wzorując się na pozyskanych funduszach przez Miasto i Gminę Krotoszyn z projektów unijnych, sami zmierzyliśmy się z tak ogromnym przedsięwzięciem z pozytywnym wynikiem. Temat projektu odwołuje się do współpracy z Sophie-Hedwig-Gymnasium w Diez. Nawiązuje on do przeszłości, obecnej sytuacji i przyszłości: „Sąsiedzi wczoraj, dziś i jutro”. W ramach projektu w październiku odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Projektowe.

wizyta 3

W dniach 6 -13.05 2015r miała miejsce wymiana młodzieży między Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Krotoszynie a Sophie-Hedwig-Gymnasium z Diez.

Grupa niemiecka – 19 uczniów i 2 opiekunów -przybyła do nas w środę po południu i została powitana przez rodziny goszczące na dworcu PKP.

Następnego dnia nasi gimnazjaliści wraz z kolegami z Niemiec mieli okazję uczestniczyć w zajęciach trójjęzycznych w Koperniku. Wzajemnie poznawali kulturę Polski, Niemiec i Anglii, dyskutując w grupach w 3 językach – polskim, niemieckim i angielskim, prezentując potem swoje dokonania w postaci scenek sytuacyjnych. Po pracowitym dniu w szkole była wspólna kolacja w pizzerii, gdzie uczniowie, integrując się nawzajem, podziwiali uroki naszego Jeziora Odrzykowskiego.

W piątek ruszył „peleton rowerowy” szlakiem Krotoszyn- Zduny- Baszków- Krotoszyn. Po drodze dla wszystkich były serwowane lody, które przy pięknej pogodzie okazały się pokrzepieniem dla rozgrzanych emocjami gimnazjalistów. Tuż po wycieczce rowerowej młodzież wraz z rodzicami bawiła się na „Pikniku rodzinnym” na grzybku.

Weekend młodzieży niemieckiej zorganizowały rodziny, w których nocowali. Odbyła się wycieczka do Gołuchowa, wizyta na pływalni „Wodnik” oraz seans kinowy.

W poniedziałek wcześnie rano nasi goście z Niemiec wraz z polską młodzieżą wzięli udział w wycieczce do Wrocławia, gdzie zwiedzali stolicę Dolnego Śląska wraz z niemieckojęzycznym przewodnikiem i mieli okazję popłynąć statkiem po Odrze.

Wtorek zaczął się wizytą u pana Burmistrza, który przybliżył młodzieży historię oraz gospodarkę naszego miasta. Po niej odbyło się współzawodnictwo na kręgielni.  Po południu odbyła się szkolna „międzynarodowa” dyskoteka, w której wzięli udział nie tylko członkowie wymiany, ale również cała społeczność uczniowska. W miłej atmosferze bawili się wspólnie uczniowie, nauczyciele i niemieccy opiekunowie.

13 maja nadszedł czas rozstania. Nie było końca podziękowaniom z obu stron, przy których popłynęły łzy…

 

Kopernik w Sophie-Hedwig

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Krotoszynie w dniach od 9 do 15 października 2015r. w ramach wymiany międzynarodowej projektu Erasmus+ wyjechali do Nadrenii–Palatynatu. W Diez oczekiwały nas rodziny goszczące wraz z uczestnikami wymiany.

19 uczniów z naszej szkoły z opiekunami zostało bardzo mile przyjętych u swych niemieckich przyjaciół – wszak znali się już od maja i utrzymywali ze sobą kontakt.

Przez 5 dni pobytu, dzięki środkom z programu ERASMUS+, polska młodzież miała okazję poznać kulturę swoich niemieckich przyjaciół, zwiedzić Frankfurt, Diez, Limburg oraz pobliskie okolice.

Limburg miasto i  katedra

Program obejmował udział w zajęciach lekcyjnych, na których młodzież mogła zaobserwować różnice między systemami oświatowymi w Polsce i w Niemczech. Braliśmy również udział w wycieczce rowerowej wzdłuż rzeki Lahn, zwiedzaliśmy Dom Goethego we Frankfurcie i odwiedziliśmy park linowy, który dostarczył nie lada atrakcji miłośnikom tego sportu. Jeden dzień zorganizowały rodziny goszczące, które starały się w różnoraki sposób uatrakcyjnić pobyt młodych Polaków.

Muzeum Historii Naturalnej Frankfurt nad Menem.

Wystawa 365 AUGEN – BLICKE  DES LEBENS

kolorystyka oczu  zwierząt

Park linowy – czysta adrenalina dla  młodzieży, opiekunowie stan przedzawałowy :-)

wizyta w Muzeum Goethego we Frankfurcie

Johann Wolfgang von Goethe [ˈjo:han ˈvɔlfɡaŋ fɔn ˈɡø:tə] (ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz.W tradycji polskiej bywa mylnie wiązany z romantyzmem, choć w istocie był współtwórcą i jednym z głównych (obok Fryderyka Schillera) przedstawicieli estetyki klasycznej (klasyka weimarska). Był również myślicielem i uczonym, znawcą wielu dziedzin wiedzy oraz sztuki. Studia prawnicze ukończył w Lipsku i Strasburgu. W 1775 roku osiadł w Weimarze, gdzie pozostał do końca życia. Pełnił różne funkcje na dworze księcia sasko-weimarskiego, dochodząc do rangi prezydenta Izby Finansów. W roku 1782 został nobilitowany. Od roku 1791 do 1817 kierował teatrem oraz wszystkimi instytucjami oświatowo-kulturalnymi księstwa. W 1786 roku wyjechał na dwa lata do Włoch, co wywarło duży wpływ na jego twórczość. Najbliższa przyjaźń łączyła go z Fryderykiem Schillerem.Zmarł w Weimarze, w całkowitym osamotnieniu, po śmierci żony i jedynego syna. Ostatnie słowa, które wypowiedział przed śmiercią, brzmiały: „Więcej światła”.

 Rajd rowerowy  doliną rzeki Lahn , wizyta w muzeum regionalnym chińska restauracja

Ponieważ celem projektu noszącego nazwę „Sąsiedzi wczoraj, dziś i jutro” jest poznanie kultur obydwu narodów oraz ich historii z naciskiem na to, co nas łączy, a nie dzieli, uczniowie mogli w życiu codziennym w rodzinach oraz poprzez realizację programu zobaczyć, jak wygląda typowa rodzina niemiecka, ich życie oraz zwyczaje. Znaleźli dużo podobieństw, ale też dużo różnic obyczajowych. Mamy nadzieję na kolejne spotkania w ramach projektu, które nie tylko przybliżą nam kulturę naszych zachodnich sąsiadów, ale również pozwolą dzielić się zdobytą wiedzą z uczniami i nauczycielami z innych szkół.

Tak więc … BIS WIEDERSEHEN im Mai in Polen!

 

 

W dniach 6-12.05.2016 r. nasi przyjaciele z SHG Diez odwiedzili nasze miasto.
Przybyli w piątek po południu – lądując najpierw we Wrocławiu a następnie dojechali autokarem do Krotoszyna.Na boisku szkolnym czekali na nich rodzice i uczniowie, u których spędzili kolejne kilka dni.Uczniowie niemieccy przybyli w towarzystwie 3 opiekunów – p. Evy Scheftzyk, p. Janiny Wolf i p. Christiana Landwehra.
Po pierwszym spotkaniu młodzież wydawała się już zaprzyjaźniona, gdyż wcześniej mieli okazję komunikować się ze sobą za pomocą nowoczesnych technologii – zarówno Facebooka, WhatsAppa jak i za pomocą Skypa :)

W sobotę odbyła się gra miejska, podczas której uczniowie musieli przebyć trasę po Krotoszynie wg ustalonych punktów i objaśnić swoim niemieckim kolegom historię niektórych zabytków.
Każdy uczestnik zabawy otrzymał nagrodę oraz pyszne lody „U Łyskawy”. Zakończeniem programu była wspólna pizza na Błoniach.


Niedziela była tzw. „dniem w rodzinach goszczących”. Każda rodzina zaplanowała jakieś atrakcje dla swojego niemieckiego kolegi lub koleżanki.
W poniedziałek, wcześnie rano, udaliśmy się na dwudniową wycieczkę do Auschwitz, Wieliczki i Krakowa.
To na specjalne życzenie naszych partnerów nasz wyjazd zaczęliśmy od zwiedzania byłego niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz – Birkenau.
Na twarzach Niemców było widać wielkie wzruszenie historią tego miejsca kaźni i śmierci ponad 1,5 mln istnień ludzkich.

AUSCHWITZ- INFERNO ŚWIATA 


Po „ochłonięciu” i rozmowie o historii udaliśmy się wspólnie do Wieliczki, która zrobiła ogromne wrażenie zarówno na polskiej jak i niemieckiej młodzieży.
Późnym wieczorem, gdy zakwaterowaliśmy się w Hostelu Tara, udaliśmy się na żydowską dzielnicę Krakowa – na Kazimierz. Najpierw było trochę historii, którą przybliżył nam pilot wycieczki, a następnie rozkoszowaliśmy się pysznymi zapiekankami na Kazimierzu :)
We wtorek przyszedł czas na zwiedzanie królewskiego miasta wraz z niemieckojęzycznym przewodnikiem.
Zaczęliśmy od Wawelu, przeszliśmy traktem królewskim do Rynku, wsłuchując się w historię miasta.
Późnym wieczorem wróciliśmy do Krotoszyna.

  Kraków  i Wieliczka


Środa upłynęła w szkole, a właściwie na boisku szkolnym, na zabawie w stylu lat 60-tych.
Zarówno młodzież z Kopernika jak i z SHG Diez pokazała stroje z lat 60-tych, w których bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie.
Zorganizowano konkurs na najlepsze przebranie oraz na najlepsze wykonanie piosenki z szalonych, 60-tych lat.
Młodzież doskonale się bawiła również przy zabawach sportowych przygotowanych przez naszych nauczycieli. Ten dzień zapamiętają na długo – do godziny 15.00 młodzież cudownie bawiła się na naszym „bunkrze” a do tańca przygrywał i imprezę rozkręcał Dj Osa :)
Nie zabrakło posiłku oraz napoju dla każdego spragnionego i wykończonego upałem ucznia :)
W czwartek młodzież niemiecka uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych wraz ze swoimi partnerami z wymiany. Włączeni byli w tok lekcji a nauczyciele i uczniowie przyjęli ich z wielką sympatią.
Niestety- nadszedł czas rozstania :(
Po południu grupa Niemców zebrała się ze swoimi polskimi kolegami na boisku szkolnym i nadszedł czas na wspólne podziękowania, łzy i pożegnanie. Udało nam się nawet dostrzec pierwszą „PARKĘ” :)
Już 9 września wyruszymy do Diez. Mamy nadzieję, że naszym kolegom podobała się nasza organizacja wymiany – co niejednokrotnie powtarzali .

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>