Projekt Rycerski ,,Bóg, Honor , Ojczyzna”

3915 maja Roku Pańskiego 2015 Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie przemieniło się w średniowieczny zamek Copernicus. Władzę w nim przejęli dzielni rycerze oraz przewielebne damy dworu. Gimnazjaliści ubrani w stroje pochodzące z tamtej epoki wzięli  udział w 24 – godzinnym projekcie. Mieli niepowtarzalną okazję poczuć smak i urok czasów panowania Władysława Jagiełły.

      Spotkanie z historią zainaugurowała podniosła uroczystość, w czasie której uczniom nadano  średniowieczne imiona. Rycerze z rąk Maćka z Bogdańca przyjęli pierścienie , a damy dworu broszki .

Chwilę później , na swych rumakach przenieśli się do stadniny, gdzie pod czujnym okiem instruktorów pobierali nauki jazdy konnej. Stamtąd , galopem udali się do Szkoły Tańca, w której pani Katarzyna Wicenciak zdradzała uczniom sekrety dotyczące zachowania się w tańcu i na uroczystościach weselnych.

Gdy wybiła 13.00 , znaleźliśmy się na strzelnicy LOK – u , gdzie w królestwie pana Antoniego Azgiera ćwiczyliśmy precyzję i opanowanie. Głód i pragnienie nam doskwierały, dlatego z wielką ulgą i radością powitaliśmy suto zastawiony stół , który niespodziewanie zagościł w naszej przepięknej auli.

Po raz pierwszy w życiu mieliśmy okazję ucztować przy tak bogato i wytwornie zastawionym stole. Odzyskawszy siły i energię, mogliśmy doświadczać kolejnych niespodzianek. Taką z pewnością była wizyta Pocztu Wierzbięty, który przygotował dla nas warsztaty walki na miecze oraz strzelania z łuku i kuszy. Pożegnawszy naszych prześwietnych gości , wyruszyliśmy na grę terenową przygotowana przez powstańców z ubiegłorocznego projektu Czas Honoru. Noc spędziliśmy, oglądając film pt. ,,Robin Hood – książę złodziei”. Rankiem dokonaliśmy podsumowania projektu , czego namacalnym dowodem stało się wręczenie certyfikatów.

             Projekt Rycerski okazał się doskonałą zabawą i nauką . Pokazał młodym ludziom ponadczasowość takich wartości jak : Bóg, Honor, Ojczyzna. Uzmysłowił im, że prawdziwym rycerzem i damą można i należy być również we współczesnych czasach.

 

                                                                                              Maćko z Bogdańca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>