11 listopada Twoje ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI !

    

Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie
Głos twego ludu z ziemi polskiej płynie
Wróć nam BOŻE! Ojczyznę kochaną.
W troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną

Sto lat znieśliśmy w pokorze.
Wyzuci z ziemi, pogardą kamieni
Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może.
Twoja Opaczność złe w dobre przemieni

Wojna się sroży, lud polski znękany;
Biedny i głodny – kiedy koniec pyta?
Kiedy opadną gniotące kajdany?
Kiedy nam przyszłość jaśniejsza zaświta!

Niech nasza Polska wśród narodów stanie
Dzielna i mądra, jednością złączona,
O to Cię prosim z głębi duszy Panie
Ojcowskie ku nam wyciągnij ramiona!

W XX wieku dwa razy odzyskiwaliśmy niepodległość, dwa razy wybijaliśmy się na polską wolność. 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się państwem. Państwem, które trzeba było organizować, odbudowywać i chronić.

Czwartego czerwca 1989 roku Polska wróciła na mapę demokratycznych państw, państw których obywatele decydując w wyborach są wolni, są ludźmi wolnymi. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się polskim państwem. Państwem, które znów trzeba było organizować, znów odbudowywać i w dalszym ciągu chronić.

W roku 1918 i w 1989 Polska budowała swą gospodarkę na ruinach. Budowała prędko, świadoma koniecznych reform i świadoma ich politycznych konsekwencji. Twórcy tej Niepodległej z 1918 roku nie zdołali ustrzec państwa przed tragedią II wojny światowej. Zdołali jednak w dwadzieścia lat i odbudować państwo na tyle silne, że zachowało struktury nawet za czasów okupacji, a i potem inspirowało demokratyczną opozycję w czasach komunistycznych.

Niepodległość odzyskana w 1918 roku przetrwała jako marzenie, jako narodowy cel przez całą noc okupacji i przez mrok komunistycznego totalitaryzmu. Ta sama niepodległość i ta sama narodowa wolność została odzyskana dzięki wyborczemu zwycięstwu „Solidarności” czwartego czerwca 1989 roku.


10 listopada uczczono w Krotoszynie 96 rocznicę odzyskania niepodległości.

 O godz. 18.00 rozpoczęła się ceremonia podniesienia flagi państwowej na Ratuszu.

 Historyk dr Edward Jokiel przypomniał uczestnikom uroczystości sytuację polityczną i okoliczności odzyskania niepodległości.

Następnie zgromadzone na rynku delegacje oraz poczty sztandarowe w asyście harcerzy i przy dźwiękach Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej przeszli na plac Jana Pawła II, gdzie pod pomnikiem Wolności złożyli wiązanki kwiatów.

O godz. 18.30 w kościele św. ap. Piotra i Pawła rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny.

W uroczystościach tych szkołę naszą reprezentowali- pani Dyrektor Renata Patalas , pani Wicedyrektor Joanna Pelikant, opiekunka samorządu uczniowskiego pani Donata  Janiak wraz   z pocztem sztandarowym szkoły oraz pan Maciej Szymański  z uczniami projektu   „Czas Honoru”.

Fotorelację z uroczystości  zamieszczamy dzięki uprzejmości pana Pawła Władysława Płócienniczaka redaktora „Życia Krotoszyna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>