„Poezja tłumów nie lubi…” Czy naprawdę ? Ilość osób przybyłych na Wieczornicę Poetycką odbywającą się we wtorek 29 listopada w murach Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie zdaje się przeczyć tym słowom… W przepięknej scenerii auli naszej szkoły miało miejsce spotkanie z wartością ulotną, może niepasującą do naszych czasów i nieustannego zabiegania – spotkanie z poezją ! Tym razem nie była ona poświęcona twórczości jednego artysty, ale pięknemu i bliskiemu wszystkim uczuciu – miłości.
Projekt ten nazwany „Miłość niejedno ma imię” przygotowały polonistki: Katarzyna Nabzdyk i Donata Janiak, a oprawą uroczystości zajęła się pani Małgorzata Augustyniak i pan Grzegorz Polański.
A zatem miłość i jej różne odcienie … Na początku absolwentka naszej szkoły Julia Konieczna wykonała utwór księdza Jana Twardowskiego Pt. „Śpieszmy się kochać ludzi”. Zuzanna Jankowska , Klaudia Rosiewicz, Wiktoria Patan, Barbara Jędrzak, Weronika Andrzejewska , Błażej Baranowski oraz Filip Kaczmarek to członkowie Koła Teatralnego. Mieli oni okazję zachęcić widzów do refleksji nad istotą człowieczeństwa w oparciu o II część „Dziadów” A. Mickiewicza .
Poezja przepełniona jest motywami miłości , artyści mówią o niej w cudowny sposób.
Co to jest miłość ? I dlaczego miłość jest najważniejsza ? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Jak się przekonać, że umiem kochać ? O tym mówią utwory : „Co znaczy kochać?”, „Bliscy i oddaleni”, „Dobranoc”, „Ja kocham ciebie !” wykonane przez Julię Mikołajczyk i Wiktorię Filę oraz Wiktorię Strakulską. Na to pytanie blisko 200 lat temu próbował odpowiedzieć sam Adam Mickiewicz w słynnym wierszu „Niepewność” uroczo wyrecytowanym przez Rafała Rettiga. Po nim wysłuchaliśmy utworu fortepianowego „ Dla Elizy” w wykonaniu Karoliny Danielczak. Trudno nie oprzeć się o fundamentalny „ Hymn o miłości” św. Pawła wykonanego przez Oliwię Mocek. Natomiast Zuzanna Wasilewska przypomniała piosenkę „Alleluja” zmarłego niedawno Leonarda Cohena.
Marcin Sikora akompaniował jej w utworze Pt. „Zatrzymał się cień”, a samodzielnie wykonał utwór fortepianowy „Polonez Ogińskiego”, wzruszając nas ogromnie …
Kolejne utwory były wyrazem miłości rodzicielskiej, mówiły o niej Natasza Dolata i Rozalia Szymańska.
O miłości do Ojczyzny opowiedziała nam Weronika Bela słowami naszej noblistki . Wieczór pełen wzruszeń , refleksji i dobrych emocji zawdzięczamy również 124-tej Drużynie Starszoharcerskiej śpiewającej o ofierze z tego, CO najważniejsze – z życia złożonej przez Szare Szeregi podczas II wojny światowej.
„Wszystko … i nic. Małe próby poetyckie” to tytuł tomiku poetyckiego twórczości naszych wychowanków wydanego w 2010 roku. Obecni uczniowie naszego gimnazjum z ogromną chęcią odczytali wiersze swych starszych koleżanek.
W obecnych czasach coraz mniej osób sięga po poezję, a do pisania mało kto chce się przyznać. Ale znalazły się wśród nas osoby, które rzeczywiście tworzą i zgodziły się przedstawić nam owoce swojej pracy. Oto one : Julia Mikołajczyk „Ja zostaję w Krotoszynie”, „Różni przyjaciele”, Rafał Rettig „Do brata” oraz Laura Kasperek „ O miłości”. Do tomiku zajrzeli : Marcelina Plaskacz, Wiktoria Jamry, Błażej Baranowski, Kornelia Łusiak , Anastazja Kasprzak i Michalina Ćwik .
Wieczornicę zamknęły Julia i Zuzanna Konieczne , wykonując przepiękny utwór instrumentalny. Pani Dyrektor Renata Patalas serdecznie podziękowała wszystkim , którzy znaleźli się w auli naszego gimnazjum tego wieczoru. Życzyła , by miłość i poezja towarzyszyły każdemu z nas w każdej chwili życia , bo dzięki nim stajemy się na pewno lepszymi ludźmi …
Nam pozostaje na koniec wspomnieć o Klaudii Janickiej cudownie grającej na flecie oraz o Dominiku Banaszaku i Jakubie Dopierale , Janie Skrzyneckim i Weronice Wasielak, bez których nie odbyłaby się ta Wieczornica Poetycka . Dziękujemy i zapraszamy na następne spotkanie do naszej szkoły już następnej jesieni…
Katarzyna Nabzdyk i Donata Janiak.