Nowotwory złośliwe atakują. Z najnowszych dostępnych danych ogłoszonych w Madrycie podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej wynika, że liczba zachorowań na nowotwory drastycznie rośnie, a Europa pod tym względem znajduje się na drugim miejscu w świecie. Dla Polaków są one pierwszą przyczyną zgonów u kobiet – głównie z powodu raka piersi i drugą przyczyną zgonów u mężczyzn, przede wszystkim z powodu raka płuc. Choroba w każdym przypadku rozwija się w naszym organizmie podstępnie przez kilka lub kilkanaście lat.
Szansą wygranej z rakiem jest profilaktyka w ramach której możemy poznać przyczyny powstania choroby oraz sposoby wczesnego jej wykrycia i skutecznego leczenia, a stosując się do obowiązujących w tej dziedzinie zasad zyskamy szansę na życie. Dotyczy to każdego z ponad 200 odmian nowotworu.
W powyższe działania od lat wpisuje się Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” prowadząc działania edukacyjno-szkoleniowe i informacyjne, szerząc wiedzę i mobilizując do badań profilaktycznych. Ten charakter miały też przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu „Profilaktyka szansą na wczesne wykrycie choroby – Wyprzedź raka”, który był współfinansowany ze środków Miasta i Gminy Krotoszyn. Osiągnięcie założonego celu zapewniły:
• wydana i rozprowadzana w trakcie realizacji projektu ulotka propagująca prozdrowotny styl życia i związane z nim zasady postępowania,
• zorganizowane w dniu 18 października 2014 roku dla mieszkanek Miasta i Gminy Krotoszyn badania profilaktyczne dotyczące raka piersi, w ramach których objęte projektem panie mogły wykonać stosowne badanie oraz uzyskać specjalistyczną poradę lekarską - łącznie w tym dniu wykonano 65 badań usg oraz przeprowadzono 40 konsultacji onkologicznych łączonych w miarę potrzeby z palpacyjnym badaniem piersi.
Z możliwości wykonania badania usg piersi skorzystało 46 osób w wieku do lat 40 oraz dodatkowo 19 kobiet z wyższej grupy wiekowej na podstawie skierowania lekarza onkologa. Po specjalistycznej konsultacji wyniku powyższego badania stwierdzono 2 przypadki raka piersi, a w 14 przypadkach wystąpiły zmiany łagodne – włókniaki, torbiele … - wymagające obserwacji i systematycznej kontroli onkologicznej. Dotkniętym chorobą kobietom zapewniono niezbędna pomoc, tj. Stowarzyszenie pokryło koszty badania mammograficznego oraz w porozumieniu ze współpracującym specjalistą onkologiem osoby te odwrotnie skierowano do dalszej diagnozy oraz leczenia.
Stąd tak duże znaczenie profilaktyki i potrzeba przestrzegania jej podstawowych zasad. Raka piersi można wyleczyć. Warunkiem sukcesu jest jego wczesne wykrycie, a zatem kontroluj swoje piersi – zwracaj uwagę na takie objawy jak niebolesne i nie przesuwalne guzki lub zgrubienia, zagłębienia i wciągnięcia skóry, zaczerwienienia lub pojawienie się tzw. skórki pomarańczy, zmiana wielkości lub kształtu piersi, wciągnięcie brodawki lub nieuzasadniony wyciek z brodawki, powiększenie węzłów chłonnych a w przypadku ich zauważenia niezwłocznie zwróć się do lekarza onkologa. Stosuj na co dzień wymienione poniżej metody profilaktyki:
1) od 20 roku życia przeprowadzaj raz w miesiącu samobadanie piersi,
2) po ukończeniu 25 roku życia wykonaj pierwsze badanie usg piersi a potem zgodnie z zaleceniami lekarza,
3) począwszy od 30 roku, nawet gdy nie występują żadne niepokojące objawy, dla pewności zgłaszaj się raz w roku do lekarza onkologa na palpacyjne badanie piersi,
4) zrób pierwszą mammografię po ukończeniu 35 roku życia a po ukończeniu 40 roku życia powtarzaj to badanie co dwa lata.
Pamiętaj, że zapobieganie rakowi to unikanie przyczyn, które sprzyjają jego powstaniu, a jego skuteczne leczenie zależy od zaawansowania choroby – im wcześniej choroba wykryta tym większa szansa na zdrowie.
(Aleksandra Opalińska)