Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie prace przygotowawcze do „ Młodego Obywatela” rozpoczął zaraz po otrzymaniu potwierdzenia udziału. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie zdecydowali o powstaniu muralu. Jest to znakomity pomysł, gdyż w 2015 roku Krotoszyn obchodził będzie 600-lecie nadania praw miejskich. Postanowiliśmy więc to uczcić.
Od razu podzieliliśmy zadania na poszczególne klasy i rozpoczęliśmy pozyskiwanie sponsorów. Gimnazjaliści wraz z opiekunką panią Aleksandrą Cerekwicką swój projekt zaprezentowali najpierw Radzie Rodziców, a następnie 12 listopada na zebraniu osiedlowym - Radzie Osiedla nr 6 z przewodniczącą panią Izabelą Bartoś oraz przedstawicielom władz miasta z panem starostą Leszkiem Kulką i wiceburmistrzem Ryszardem Czuszke na czele. Wraz z panią dyrektor Mariolą Kaźmierczak na ręce władz młodzi ludzie złożyli oficjalną prośbę o wydanie pozwolenia na mural i objęcie go patronatem. Wszystkich zebranych zaproszono także na uroczyste otwarcie muralu. Mamy nadzieję, że zima nie pokrzyżuje naszych planów, bo rąk i zapału do pracy nam nie brakuje.
Nasz mural „Zaczarowany Krotoszyn”
Ważna jest symbolika dłoni (otwartość, twórczość). W centrum postawiliśmy ratusz a wokół kamienice. Chcemy w ten sposób zaakcentować naszą otwartość wobec innych ludzi, kultur, religii i obyczajów. Jednocześnie pragniemy upamiętnić 600-lecie nadania praw miejskich. Chcieliśmy dać wyraz naszemu przywiązaniu do miasta, jego tradycji i uczcić to wydarzenie. Wybraliśmy formę pocztówki do wszystkich mieszkańców i wymowny cytat: „ Są ludzie, czasy i miejsca, których się nie zapomina”.
Aleksandra Cerekwicka