Mieszkańcy Gorzupi uczestniczyli w mszy św. w oktawie Bożego Ciała w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wojciecha w Kobiernie.
Msza była poświęcona mieszkańcom naszej wsi. Dziewczynki sypiące kwiatki w pięknych białych sukienkach, młodzież niosąca feretrony, poczty sztandarowe, ksiądz pod baldachimem z Najświętszym Sakramentem, a dalej tłum ludzi śpiewających i modlących się − wszystko razem stanowiło piękno w czystej postaci .
Oktawa Bożego Ciała to szczególny czas łaski. W tych dniach odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Ostatniego dnia oktawy, w czwartek kapłan święci wianki uplecione z pierwszych kwiatów oraz ziół leczniczych, takich jak: rumianek, mięta, macierzanka, jaśmin i wiele innych. Wianki są symbolem ludzkiej pracy, przypisuje się im leczniczą moc, a dawniej wierzono też, że zapobiegają urokom i odpędzają czarownice. Dziś tradycja ta zanika i młode pokolenie raczej nie święci wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Wiele osób nawet nie wie, że był taki zwyczaj, choć zachował się on jeszcze w wielu rejonach Polski.
Zarówno wianki, jak i brzozowe gałązki wzięte z dekoracji ołtarzy na procesję mają chronić zagrody przed burzą i pożarami a plony przed gradobiciem. Ponieważ są poświęcone, nie wolno ich wyrzucić. Po roku gałązki należy spalić.
Henryk Kubiak