Pierwszy festiwal graffiti i murali już za nami. 23 września przy Kinie Przedwiośnie odbył się Krotoszyn Street Art Festiwal 2016 podczas którego artyści z Wrocławia, Poznania, Koszalina, Szczecina, Kalisza wyrazili swoje wizje artystyczne odwołujące się do II Krotoszyńskiego Festiwalu Ognia.
Murale czy graffiti to przedsięwzięcie, które jest wyrazem wizji artystycznej autorów i sposobem promowania idei. Nie można ocenić ogólnie jaką niosą treść, bo to zależy od tego jakiej treści mają na nich być, jaka tematyka, itp. W Krotoszynie mamy już trzy murale (mural powstańczy, mural z Chłopcem w uliczce przy rynku oraz mural rodzinny w parku, każdy o innej tematyce. Zdaniem Konrada Iwanowskiego architekta krajobrazów i organizatora festiwali graffiti w Polsce-"mural to wydarzenie, to bardzo skuteczny, szczery środek wyrazu. Przy zalewie siatek, bannerów, billboardów mural to odejście od nudy, odbiorca wyłuskuje go z morza komunikatów reklamowych. Mural to nie wandalizm - to sztuka, to edukacja, to prowokacja do myślenia”.
Lokalnym koordynatorem działań festiwalowych a także jednym z autorów graffiti był Łukasz Grobelny z Krotoszyna, autor muralu powstańczego przy ul. Zdunowskiej. Głównym organizatorem imprezy było Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.
Namalowane w ramach projektu graffiti i mural poprawiło estetykę i atrakcyjność przestrzeni publicznej w centrum zrewitalizowanego w 2014 roku miasta. Festiwal odbył się dzięki dofinansowaniu Burmistrza Krotoszyna w ramach małych zleceń.
(JJ)