Przeprowadzoną pod hasłem „WYGRAJ Z RAKIEM PIERSI” akcją Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” zakończyło cykl tegorocznych badań profilaktycznych i zamknęło, dofinansowany przez Miasto i Gminę Krotoszyn projekt „WYPRZEDŹ RAKA”. Projekt ten, podobnie jak i realizowane na jego bazie przedsięwzięcia, zachowują od lat swą aktualność z uwagi na wzrastające z roku na rok zagrożenia chorobami nowotworowymi, a prowadzone badania, jak i szerzona wiedza zdrowotna są swoistym „lekarstwem” na zdrowie.
Wśród znanych ponad 200 odmian chorób nowotworowych największym zagrożeniem dla kobiet jest rak piersi, który stanowi 20% wszystkich notowanych w Polsce zachorowań na nowotwory złośliwe. W tym celu systematycznie, przy okazji poszczególnych akcji, informujemy o przyczynach tej choroby nowotworowej i sposobach jej wczesnego wykrywania, a w przypadku wystąpienia choroby o skutecznych metodach leczenia.
Z przeprowadzonej w dniu 22 października 2016 roku akcji skorzystało 66 kobiet. W ramach tegorocznych badań profilaktycznych:
1) 50 pań skorzystało z możliwości wykonania usg piersi, a z tej grupy 35 kobiet dodatkowo skorzystało z porady onkologicznej i badania palpacyjnego piersi,
2) 16 osób skorzystało z możliwości uzyskania porady onkologicznej uzupełnionej badaniem palpacyjnym piersi.
Każda forma w/w badań była szansą na wczesne wykrycie choroby. W wyniku przeprowadzonych badań u 20 pań stwierdzono tym razem tylko zmiany chorobowe typu torbiele, włókniaki, gruczolaki i gruczolakowłókniaki. Są to z reguły zmiany łagodne, które nie kontrolowane mogą przekształcić się jednak w nowotwór złośliwy. Z tych też względów z uwagi za wielkość i zakres stwierdzonych zmian 10 kobiet skierowano do poradni onkologicznej w celu dalszej diagnozy, tj. przeprowadzenia badania histopatologicznego i podjęcia w razie potrzeby dalszego leczenia.
Mając na uwadze własne dobro nie zapominajmy o potrzebie bieżącej samokontroli i konieczności zgłoszenia się do specjalisty w razie zauważonych nieprawidłowości. W przypadku raka piersi szansą na życie jest bowiem przestrzeganie podstawowych zasad wczesnego wykrycia zmian chorobowych, a to możemy osiągnąć same prowadząc comiesięczne samobadanie piersi, uzupełniając to badanie w razie potrzeby badaniem usg a po 40-tym roku życia, gdy zagrożenie chorobą wzrasta, badaniem mammograficznym piersi. Pamiętajmy, iż szansa na życie zależy często od nas samych a „chowanie głowy w piasek” nie rozwiąże naszych problemów zdrowotnych.