9 maja 1950 r. to data symboliczna. Tego dnia ogłoszono "Deklarację Schumana" i rozpoczął się proces jednoczenia Europy. W Krotoszynie Dzień Europy obchodzono 16 maja na krotoszyńskim rynku. Imprezę oficjalnie otworzył burmistrz Franciszek Marszałek i Joanna Jarocka -prezes CKI, która dalsze prowadzenie oddała Monice Kwiatkowskiej. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne przygotowały stoiska na których można było degustować tradycyjne potrawy z krajów należących do Unii Europejskiej: Francji, Holandii, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Na najmłodsze dzieci czekał animator, gry i zabawy dla dzieci, zamek dmuchany, występy artystyczne oraz stoiska wystawiennicze. Pamiątkową fotografię w fantazyjnych nakryciach głowy można było zrobić w fotobudce. Konsulatcji na temat dostępnych funduszy unijnych udzielano na stoisku Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z Kalisza oraz Wydziału Promocji i Współpracy z Urzędu Miejskiego w Krotoszyna.
Dla uczniów pierwszych klas gimnazjalnych przygotowano konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w Sali reprezentacyjnej ratusza. Pięć drużyn wytypowanych z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 i z Gimnazjum Niepublicznego walczyło by wygrać wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowany przez posła do PE Andrzeja Grzyba, który objął patronat nad konkursem. Uczestnicy mieli możliwość wyboru pytań w zależności od stopnia trudności (od 1-3 punktów). Wycieczkę do Brukseli wygrała drużyna z Gimnazjum nr 3 z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie, II miejsce zajęło Gimnazjum Niepubliczne natomiast III miejsce Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krotoszynie.
Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw przy wsparciu Burmistrza Miasta Krotoszyna w ramach małych zleceń oraz dzięki finansowemu wsparciu przez Bank Spółdzielczy w Krotoszynie. Organizator dziękuje firmie DAF MAL za pomoc techniczną w organizacji imprezy oraz Krotoszyńskiemu Ośrodkowi Kultury za nagłośnienie imprezy.