W tym miesiącu nie tylko w mieście Okinishima, ale również w sąsiadujących miasteczkach i wiosce położonych na pozostałych wyspach archipelagu świętowano 4 rocznicę przyznania Geoparkowi Wysp Oki statusu Geoparku Światowego. Status ten został przyznany na międzynarodowej konferencji na wyspie Jeju w Korei Południowej w dniu 9 września 2013. Z ten okazji postanowiłam w dzisiejszym odcinku przybliżyć nieco Państwu ideę geoparków.
Czym jest geopark? Geopark to miejsce, które łączy historię formowania się terenu na którym żyjemy (poprzez ruchy tektoniczne i aktywność wulkaniczną) z ekosystemami które się na tym terenie wykształciły oraz z tradycjami i zwyczajami mieszkających tu ludzi. Innymi słowy - jest to miejsce pozwalające nam poznawać dzieje ziemi. Geopark jest nie tylko miejscem pozwalającym na odkrywanie więzi łączących dziedzictwo geologiczne, ekosystemy oraz tradycje i zwyczaje, ale działa także w zakresie ochrony środowiska, edukacji i aktywizacji regionu.
Geoparki istnieją w ponad 30 państwach na całym świecie i co roku ich liczba się zwiększa. Już wcześniej program rozwoju geoparków był objęty patronatem i wsparciem ze strony UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ale od 2015 roku stał się oficjalnym programem tej organizacji. Obecnie oficjalna nazwa geoparku na Wyspach Oki to „Światowy Geopark UNESCO Wysp Oki”.
Na terytorium Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki składają się 4 zamieszkane i liczne niezamieszkane wyspy położone na Morzu Japońskim, ok. 50-80 km na północ od półwyspu Shimane, położonego na zachodnim wybrzeżu Japonii. Zarówno środowisko i zasoby morza charakterystyczne dla odizolowanych wysp, jak i tradycje ich mieszkańców, w tym rybołówstwo morskie, są ważnymi elementami geoparku. Ze względu na to terytorium geoparku obejmuje nie tylko obszar lądowy, ale też obszar morski w odległości 1 km od wybrzeża. Całość terytorium wynosi 673,5 km², w tym 346 km² obszaru lądowego i 327,5 km² obszaru morskiego.
Wyspy Oki składają się z czterech zamieszkanych i ok. 180 niezamieszkanych wysp na Morzu Japońskim. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tam ponad 30 tys. lat temu. Wyspy zaznaczyły swoją obecność w japońskiej historii w poszczególnych erach: w epoce kamiennej jako miejsce wydobywania obsydianu, w wiekach średnich jako miejsce zesłań politycznych, m. in. cesarza Go-Daigo, w epoce nowożytnej jako morski przystanek dla okrętów Kitamaebune, statków handlowych podróżujących na północ kraju.
Zamieszkane wyspy które wchodzą w skład Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki to Wyspa Dōgo (na której znajduje się miasto Okinoshima, populacja 15 tys.), wyspa Nishinoshima (populacja 3 tys.), wyspa Nakanoshima (populacja 2,4 tys.) i wyspa Chiburijima (populacja ok. 600 osób).
Biorąc pod uwagę bogatą historię wysp, ich geologię odzwierciedlającą powstanie Archipelagu Japońskiego oraz niezwykły ekosystem, który się na nich wytworzył, wyspy Oki są miejscem niezwykłym nawet w perspektywie światowej.
Jagoda Wołoszyn
(Wszystkie zdjęcia są własnością Komitetu Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki).
1. Terytorium Geoparku Wysp Oki:
2. Japoński Cedr Chichi-sugi (Dogo):
3. Kajaki morskie (Dogo):
4. Wybrzeże Kuniga (Nishinoshima):
5. Świątynia Takuhi w zimie (Nishinoshima):
6. Czerwony klif Sekiheki (Chiburijima):
7. Wybrzeże Akiya (Nakanoshima):