W piątek 3 listopada br. na Krytej Pływalni „Wodnik” w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa zwołana przez burmistrza Juliana Joksia.
W gabinecie dyrektora pływalni burmistrz Julian Jokś, burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bratborski, Gabriela i Grzegorz Kośmidrowie, właściciele firmy „Gabi-Plast” oraz Ryszard Héçka, mieszkaniec Koźmina Wlkp. wiceprezes Platformy Polsko-Tureckiego Stowarzyszenia Przyjaźni Biznesu od lat prowadzący kontakty z Turcją opowiadali o swoim pobycie w Turcji, gdzie przebywali od 29 października do 1 listopada na zaproszenie Europejsko-Tureckiej Rady Gospodarczej.
Wszystko zaczęło się podczas otwarcia Centrum Koordynacyjno-Informacyjnego w Krotoszynie. Jako goście zjawili się tam również Grzegorz Kośmider wraz z Ryszardem Héçka i Azizem Sahinem, przewodniczącym Europejsko-Tureckiej Rady Gospodarczej, który akurat przebywał z wizytą u pana Héçka. Aziz Sahin po rozmowie z burmistrzem między innymi o sytuacji gospodarczej Krotoszyna obiecał, że zaprosi go na konferencję z udziałem przedsiębiorców w Turcji. Rzeczywiście miesiąc później przyszło imienne zaproszenie. Podobne zaproszenia otrzymali Maciej Bratborski, państwo Kośmidrowie, Ryszard Héçka i przedsiębiorca z Jarocina. Koszty wyjazdu całkowicie pokryła strona turecka.
Krotoszyńsko-koźmińska delegacja była zaskoczona przyjęciem w Turcji, bardzo przyjaznym nastawieniem do Polaków, powitaniem z transparentami. Okazało się, że strona turecka jest bardzo zainteresowana współpracą gospodarczą z Polską. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w dwóch konferencjach zorganizowanych w miejscowościach Bucak i Gőynűk w rejonie Antalayi z udziałem około trzystu tureckich przedsiębiorców i biznesmenów.
Włodarze opowiedzieli tureckim przedsiębiorcom o Krotoszynie i Koźminie Wlkp., przedstawili ofertę inwestycyjną, omówili ulgi podatkowe. Turcy wydawali się żywo zainteresowani współpracą, padały konkretne pytania. Współpraca mogłaby się rozwijać w zakresie budownictwa, przemysłu odzieżowego, kamieniarskiego, handlu, turystyki. Polska mogłaby być bazą do dystrybucji tureckich towarów. Dzieki nawiązaniu tych kontaktów mogą pojawić się również nowe możliwość wykorzystania środków unijnych.
Gabriela Kośmider spotkała się z tamtejszymi przedstawicielkami biznesu, kobietami prowadzącymi duże firmy, właścicielkami stacji benzynowych i hoteli. Tutaj także pojawiła się chęć współpracy dlatego jest bardzo możliwe, że pani Kośmider podejmie próbę zorganizowania w Krotoszynie Stowarzyszenia Kobiet Biznesu.
Podczas wizyty obaj burmistrzowie podpisali protokoły o przyjaźni: burmistrz Julian Joks - protokół dotyczący współpracy z miastem Bucak, burmistrz Bratborski z miastem Gőynűk. Podpisanie protokołu przyjaźni ma na celu „wzmocnienie potencjału ekonomicznego w procesie integracji europejskiej jak tez stworzenie wzajemnych korzyści dla Polski i Turcji zmierzających do zbliżenia obu narodów”.
Jest to pierwszy krok do nawiązania współpracy gospodarczej. Krotoszyn i Koźmin Wlkp. mają szansę stać się ośrodkami tej nowej współpracy, która ma objąć jeszcze inne miasta także Jarocin i Ostrów Wlkp. We współpracy gospodarczej będą uczestniczyć przede wszystkim przedsiębiorcy. Na pewno będzie organizowana rewizyta przedstawicieli strony tureckiej w Polsce.
Czy samorządy wyrażą chęć kontynuowania współpracy miast okaże się po wyborach. Decyzje podejmą nowo wybrani radni i burmistrzowie.
(mm)