W dniu 8 września 2018 r. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, wspólnie z Radą Osiedla nr 2 w Krotoszynie zorganizowała akcję „Święto Ulicy”. Tym razem odbyła się na ulicy Batalionów Chłopskich i ulicach sąsiadujących z racji przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy powstania osiedla.
Imprezę o godz. 15-tej rozpoczęła Krotoszyńska Orkiestra Dęta uroczystym przemarszem ulicami Mikołajczyka, Tyczyńskiego, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Tam też po krótkim koncercie licznie przybyłych mieszkańców i gości, powitała pani dyrektor biblioteki Ewa Bukowska z I zastępcą Burmistrza Krotoszyna Ryszardem Czuszke, przewodniczącym Rady Osiedla nr 2 Wojciechem Wiercińskim oraz członkiem Zarządu Rady Osiedla Pawłem Sikorą. Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek i Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, oficjalnie otworzyli imprezę.
W tym dniu ulice zamieniły się w przestrzeń działań kulturalno – społecznych. Odbywały się różnego rodzaju występy muzyczne, taneczne, spektakle, wystawy plastyczne, czytanie bajek dla dzieci, zbiórka książek do biblioteki, konkursy oraz gry i zabawy.
Występy na scenie rozpoczęli najmłodsi z przedszkola „Biedronka”, trochę starsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowali pokaz musztry, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przedstawili piosenki patriotyczne. Dla młodzieży przygotowany został koncert beat boxera z Rybnika, Pawła Misztala. Na zakończenie wieczoru mogliśmy się bawić przy występie Tomka Grdenia, który z Malwiną Paszek, uraczyli nas pełnym humoru spektaklem w klimacie swingu i para kabaretowym podejściem do piosenek, publiczności i samych siebie.
Na ten czas ul. Batalionów Chłopskich przeobraziła się w barwną promenadę na której oprócz strefy gospodarzy z prezentacją zdjęć z powstania i życia osiedla, znalazły się strefa książek, wystaw artystycznych, rękodzieła i bezpieczeństwa. Inne atrakcje nie pomieściły się na ponad dwustumetrowym odcinku ulicy i zostały rozmieszczone na ulicach przyległych. Tak też strefa bajkolandii dla najmłodszych zagościła na ul. Bohaterów Monte Cassino, strefa zdrowia i urody na ul. Hubala, a strefa gastronomiczna i prezentacja starych zabytkowych samochodów na ul. Mikołajczyka. Miłośnicy koni mogli skorzystać z konnej przejażdżki w siodle, które oferował Rajdowy Klub Konny z Krotoszyna.
W letnim kinie przybyli mogli obejrzeć liczne filmy m. in. nagranego z drona filmu prezentującego osiedla z lotu ptaka, wspomnienie Turnieju Miast Krotoszyn – Kłodzko, czy też film prezentujący egzotyczne zakątki świata „Podróże do rajów na Ziemi” przygotowany przez naszego podróżnika Andrzeja Aleksandrzaka.
W trakcie imprezy przeprowadzono konkurs z wiedzy o patronach ulic osiedla. Nazewnictwo ulic nawiązuje do postaci i organizacji działających w okresie II wojny światowej, dlatego też podczas wręczania nagród uczestniczyli członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna, w mundurach żołnierzy z II wojny światowej.
Podczas imprezy mieszkanki Osiedla prowadziły stoisko, na którym serwowano kawę, herbatę i słodkie wypieki i tam też prowadzona była zbiórka na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej, który ucierpiał w ostatnim pożarze. Dzięki hojności uczestników zebrano 833,09 zł. Wypieki na stoisko kawowe Rady Osiedla dostarczyły:
Organizacja imprezy nie byłaby możliwa bez naszych niezawodnych sponsorów, którym należą się szczególne słowa podziękowania. Sponsorami byli:
Przedstawiłem tu część atrakcji jakie organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i gości. Z pewnością był to dzień pełen atrakcji, zabawy i interesujących wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim miłych spotkań i pogawędek sąsiedzkich. Dzień ten na długo zostanie w pamięci mieszkańców.
Pragnę podziękować w imieniu swoim i mieszkańców, którzy osobiście składali mi podziękowania i gratulacje za organizację imprezy, licznemu gronu osób, dzięki którym mogliśmy spędzić tak miło czas.
Tekst: Wojciech Wierciński (Przewodniczący RO nr 2)
Zdjęcia: Krzysztof Dryjański, Bartłomiej Wierciński