26 marca 2004 r. rozpoczął działalność Polski Związek Sumo. Prezes Polskiej Konfederacji Sportu Andrzej Kraśnicki wręczył w Warszawie decyzję zezwalającą na działalność w charakterze polskiego związku sportowego Komitetowi Założycielskiemu Polskiego Związku Sumo.
W niedzielę 28 marca 2004 r. w Krotoszynie odbył się Zjazd Polskiego Związku Sumo, który wybrał władze. Wzięli w nim udział przedstawiciele 22 klubów. Dotychczas sumocy funkcjonowali 'pod skrzydłami' Polskiego Związku Zapaśniczego.
Pierwszym prezesem Polskiego Związku Sumo został wybrany Dariusz Rozum z Krotoszyna. Wiceprzewodniczącymi Związku zostali: Zbigniew Brodziak (Krotoszyn), Jerzy Pomianowski (Warszawa) i Wiesław Koluch (Białystok).
Sekretarzem generalnym został Andrzej Wojda, natomiast członkami zarządu Norbert Dąbrowski (Warszawa), Krzysztof Kłosek (Poznań), Leszek Leśniak (Brzeg Dolny) oraz Robert Paczków (Krotoszyn), który będzie reprezentował interesy zawodników.
- Naszym najbliższym celem jest jak najbardziej udany start w majowych mistrzostwach Europy kobiet i mężczyzn w Budapeszcie. Liczymy, że z tej imprezy nasi reprezentanci przywiozą medale - powiedział prezes Polskiego Związku Sumo, Dariusz Rozum, który sponsoruje dyscyplinę już od dłuższego czasu.
Sumo zdobywa sobie coraz większą popularność w wielu krajach świata. W Polsce zarejestrowanych jest około 500 zawodników i zawodniczek. W ubiegłym roku w otwartych mistrzostwach Polski szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział 250 uczniów.
Reprezentanci Polski (kobiety i mężczyźni) wywalczyli w latach 1997-2003 w mistrzostwach Europy i świata 36 medali (6 złotych, 9 srebrnych oraz 21 brązowych) - w mistrzostwach Europy - 25 medali (3 złote, 7 srebrnych i 15 brązowych), natomiast w mistrzostwach świata - 11 medali (3 złote, 2 srebrne i 6 brązowych).
Źródło: PAP