Zapraszamy na otwarcie kolejnej wystawy w Refektarzu. Już w piątek 19 maja o godz. 18:00 w ramach odbywającego się m.in. w Krotoszynie festiwalu kultury żydowskiej Simchat Chajim Festival swoją autorską wystawę "Ćwiczenia oddechowe" pokaże poznański artysta Dawid Marszewski. Wstęp wolny. Zapraszamy.
O wystawie...
Oddech jest fundamentalną czynnością życiową każdego organizmu. Jest jednocześnie wyznacznikiem jego sił witalnych. Biblijne tchnienie posiada siłę sprawczą i daje początek historii człowieka na ziemi. Wdychane i wydychane powietrze jest tym, co nas jednoczy. Jego społeczny charakter i ciągła wymiana tlenu między organizmami, pozwala spojrzeć na naszą egzystencję nie tylko z poziomu biologicznego, ale także metafizycznego. Łacińskie słowo respiratio, oznaczające oddychanie, odsyła nas do ciągłej próby przedłużenia naszego życia, poprzez mechaniczne dostarczanie tlenu. Rosnąca popularność ćwiczeń oddechowych jest z kolei wyznacznikiem poszerzania naszej świadomości na temat oddechu, jego wagi i potencjalnych możliwości w różnych sytuacjach życiowych. Punktem wyjścia do teoretycznej i plastycznej konstrukcji wystawy, stał się fenomen oddechu jako śladu i znaku obecności. „Ćwiczenia oddechowe” to wizualna i dźwiękowa próba reanimacji pamięci, w której oddech ma charakter nie tyle symboliczny, co wpólnototwórczy.
O autorze...
Dawid Marszewski (ur. 1991 r.) – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2016 roku obronił pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa, która otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Najlepszych Dyplomów Uczelni Artystycznych ArtNoble. Asystent w XII Pracowni Malarstwa, Doktorant UAP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywca nagrody artystycznej ExkluzivPrize2013. Otrzymał wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych, główną nagrodę w konkursie na najlepszą pracę teoretyczną UAP. Finalista Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 8. Jego prace pokazywane były między innymi w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Sztuki Najnowszej MONA Inner Spaces w Poznaniu, UP Project Space w Berlinie, Shanghai Normal University, Błękitnym Wieżowcu w Warszawie, Galerii Szara Kamienica w Krakowie, BWA w Gorzowie Wlkp., Galerii Oko/Ucho w Poznaniu, Galerii Piekary w Poznaniu. Autorska wystawa „Ćwiczenia oddechowe” ukaże złożoną i trudną historię Żydów w południowej Wielkopolsce.
Zapraszamy na pozostałe wydarzenia festiwalowe - a TUTAJ szczegółowy program.