katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Urząd Skarbowy - RYCZAŁT ZA 2014 ROK

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie przypomina podatnikom opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, że w dniu 02 lutego 2015 r. mija termin do składania zeznań o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych    PIT-28 za 2014 r.

            W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie zachęca do składania powyższych zeznań drogą elektroniczną, za pomocą systemu e-deklaracje.

            Informujemy, że na portalu www. e-Deklaracje.gov.pl dostępne są interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcje dotyczące ich wypełniania i przesyłania. Po wysłaniu poprawnie wypełnionego formularza podatnik otrzymuje numer referencyjny, generowany automatycznie przez system e-Deklaracje, niezbędny by pobrać UPO. Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia deklaracji jest urzędowe poświadczenie odbioru ( UPO ). Można je pobrać wyłącznie dla dokumentów , które otrzymały tzw. status 200.

            Ryczałt jest uproszczoną formą rozliczenia podatku dochodowego. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej , w tym również , gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych oraz w formie spółki jawnej osób fizycznych.

            Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać podatnicy , którzy:

-  rozpoczynają działalność gospodarczą ( jeżeli wybiorą tę formę opodatkowania )

- kontynuujący prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli przychód z tej działalności nie przekroczył w roku poprzednim kwotę 150.000 euro  ( limit na rok 2015 - kwota 626.880 zł).

            Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

  • 20% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
  • 17% przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym , hoteli, wynajmu samochodów osobowych,
  • 8,5% przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
  • 5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
  • 3,0% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

            Kwota podatku należnego zależy od wielkości przychodu, a nie od wielkości dochodu , jak to ma miejsce w przypadku zasad ogólnych. Podatek jest płacony od faktycznie otrzymanych przychodów, których nie można pomniejszyć o żadne koszty uzyskania przychodu. Ryczałt podatnik oblicza samodzielnie i wpłaca co miesiąc ( lub co kwartał przy spełnieniu określonych warunków ) do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień w terminie złożenia zeznania. Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania obowiązani są do posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów, prowadzenia  wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia oraz odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencji przychodów

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 144, poz.930 ze zm.)

Opracowała: komisarz skarbowy Danuta Szał

ikona daty26-01-2015, 10:42 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1203
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt