katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca ob­cho­dzi­my Świa­to­wy Dzień Czy­ta­nia Tol­kie­na.

John Ro­nald Reuel Tol­kien uwa­ża­ny jest za pre­kur­so­ra ga­tun­ku fan­ta­sy w li­te­ra­tu­rze. Uro­dził się 3 stycz­nia 1892 roku w Blo­em­fon­te­in w Ora­nii.

Oprócz try­lo­gii "Wład­ca Pier­ście­ni", która zo­sta­ła prze­nie­sio­na na ekra­ny kin, Tol­kien stwo­rzył rów­nież kilka krót­kich opo­wia­dań, tzw. "Le­gen­da­rium Śród­zie­mia". We­szły one w skład 12-to­mo­wej "Hi­sto­ry of the Mid­dle-earth", którą opra­co­wał i wydał jego syn - Chri­sto­pher Tol­kien.

Tol­kien był także fi­lo­lo­giem. Zaj­mo­wał się przede wszyst­kim ba­da­niem li­te­ra­tu­ry daw­nej. Ak­tyw­nie dzia­łał przy po­wsta­wa­niu słow­ni­ka ję­zy­ka an­giel­skie­go (Oxford En­glish Dic­tio­na­ry), który zo­stał wy­da­ny zaraz po I woj­nie świa­to­wej. Pi­sarz po­słu­gi­wał się wie­lo­ma ję­zy­ka­mi, m.​in. duń­skim, ła­ci­ną, he­braj­skim i lom­bardz­kim. Co cie­ka­we, chciał rów­nież na­uczyć się ję­zy­ka pol­skie­go, jed­nak uznał, że jest on dla niego za trud­ny.

Tol­kien zmarł 2 wrze­śnia 1973 roku w Bo­ur­ne­mo­uth w An­glii.

Po raz pierw­szy Dzień Czy­ta­nia Tol­kie­na ogło­szo­no 25 marca 2003 roku. Or­ga­ni­za­to­rem było sto­wa­rzy­sze­nie The Tol­kien So­cie­ty. Od tam­tej pory świę­to ob­cho­dzo­ne jest co roku w kilku kra­jach na świe­cie, w tym w Pol­sce.

Źródło: http://ksiazki.onet.pl

Zdjęcie: Wikipedia

ikona daty23-03-2015, 09:36 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1611
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt