W sobotę 16 maja, już po raz drugi, bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego oraz osoby na co dzień współpracujące z nimi spotkali się na wspólnym wyjeździe studyjnym do Lubiąża i Wrocławia. Pierwszym miejscem postoju był Milicz, kościół Łaski Bożej, następnie spacer po parku przy Pałacu Maltzanów, obecnie siedziby Technikum Leśnego.
Miejscem docelowym było Opactwo Cystersów w Lubiążu – jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Od 1989 roku prowadzone są prace renowacyjne lubiąskiego zespołu klasztornego, głównie dzięki wrocławskiej Fundacji Lubiąż. Od 1996 można zwiedzać imponującą Salę Książęcą o powierzchni ponad 400 m² i wysokości 13,4 m. W sali, zajmującej dwie kondygnacje gmachu, znajdują się między innymi rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz plafon i malowidła ścienne malarza Christiana Bentuma. Odbywają się w niej wybrane koncerty corocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Ukończono również renowację i udostępniono zwiedzającym refektarz opata oraz refektarz letni (2005). Obecnie trwają prace konserwatorskie nad ostatnią wielką salą reprezentacyjną pałacu – biblioteką opata. Udostępniono także były kościół Najświętszej Marii Panny (niestety, z ubogim wyposażeniem). Od roku 1998 Fundacja Lubiąż wraz z Agencją Artystyczną JEDYNKA
z Wrocławia organizuje cykliczne imprezy pod nazwą "Korso Pałacowe", w czasie których można zwiedzać zamknięte na co dzień sale, podziemia klasztorne, strychy oraz inne obiekty znajdujące się
w renowacji. Od 2001 roku na terenie Opactwa odbywa się Slot art festiwal.
W 1997 roku zespół odwiedził Michael Jackson. W lipcu 2010 na terenie Klasztoru został nakręcony wideoklip do utworu "Alas, Lord Is Upon Me" grupy Behemoth. W 2012 wnętrza pałacu posłużyły Sylwii Grzeszczak za scenerię do teledysku ilustrującego singiel Małe rzeczy.
Kolejnym etapem podróży był Wrocław, stolica Dolnego Śląska. Na miejscu odwiedziliśmy nowo otwartą bibliotekę Grafit – filię Miejskiej Biblioteki Publicznej, której powstanie budziło wiele emocji wśród wrocławian. Duża przestrzeń Grafitu, w której dominuje biel została ocieplona czerwonymi i pomarańczowymi akcentami. Nowoczesna aranżacja wnętrza z mobilnymi lekkimi meblami pozwala na swobodne tworzenie różnych stref. Czytelnicy doceniają estetykę wystroju oraz komfort poruszania się w dużej, wygodnej przestrzeni. W bibliotece swobodnie czują się różne grupy użytkowników, rodziny z małymi dziećmi, młodzież i osoby starsze. O bibliotece i nowatorskich działaniach prowadzonych dla jej użytkownikach opowiadała Mirosława Gorczyńska – kierownik biblioteki, która wymieniła się uwagami dotyczącymi pracy merytorycznej.
Wizyta we Wrocławiu zakończona została spacerem po urokliwym Ogrodzie Japońskim i obejrzeniem pokazu tańczących fontann. Bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego świętowali Dzień Bibliotekarza poznając miejsca związane z książką i czytelnictwem na przestrzeni kilku wieków.
Tekst: Alina Kajewska
Zdjęcia: Łukasz Durczyński