katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Julia czeka na swojego Romea w bibliotece

 

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przyczym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki już od roku 1930 jest świętem oficjalnym. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

 

W 2016 roku przypada 400 rocznica śmierci Williama Szekspira - angielskiego poety, dramaturga, aktora. Powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po śmierci,. Uważa się go za poetę narodowego Anglii.Był jednym z niewielu dramaturgów, którzy z powodzeniem tworzyli zarówno komedie, jak i tragedie. Sztuki Szekspira przetłumaczono na większość języków nowożytnych, inscenizacje mają miejsce na całym świecie. Jest również najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świata. Wiele jego neologizmów weszło do codziennego użycia. Lista słów, które wprowadził do języka angielskiego, liczy około 600 pozycji. Od lat dyskutuje się na temat jego życia, orientacji seksualnej i religijności. W bibliotece, na drugim piętrze czeka na swojego Romea, siedząc na balkonie Julia Capuletti.

 

Osoby odwiedzające naszą książnice mogą wsłuchać się w tekst dramatu „Romeo i Julia” przedstawiającego historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków.

 

Dyrekcja i Pracownicy Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie dziękują Panu Mieczysławowi Odaszowi za wykonanie i zamontowanie balkonu dla Julii oraz Pani Annie Ziembińskiej za wypożyczenie lalki.

 

ikona daty19-04-2016, 13:37 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń4181
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt