katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja05-09-2016 13:25
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć8
Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

 

3 września 2016 roku Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, Parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury zaprosili do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE odbywającej się z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej. Jest to już piąta edycja tej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w 2015 „Lalki” Bolesława Prusa.


W tym roku prezydent zaprosił wszystkich do wspólnego czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Oto fragment tekstu ze strony kancelarii Prezydenta RP zachęcający do zapoznania się z tym dziełem: „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić (…) Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą”.

 

W sobotę, po wieczornej mszy świętej kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela wypełnił się chętnymi do wysłuchania lektury. Wszystkich zebranych powitał ksiądz proboszcz prałat dr Aleksander Gendera i zaprosił do wysłuchania fragmentów „Quo vadis”.


Fragmenty powieści wybrał ks. Adam Kraska, a zaproszeni goście czytali „Quo vadis” z podziałem na role. Narratorem została pani Małgorzata Mielcarek, kwestie Kryspusa odczytywał Jan Pawlik, Ligii – Julia Szczesnowska, św. Piotra - Michał Szewczyk, św. Pawła - Paweł Hadrych, Petroniusza – Jacek Kępa, Nerona – Paweł Władysław Płócienniczak, Chilona – Juliusz Poczta, Glaukosa – Wojciech Szuniewicz oraz Nazariusza – Przemysław Wójcik. Ks. Adam Kraska wcielił się w rolę Marka Winicjusza. Oprawę muzyczną przygotował organista Krzysztof Domeracki, a pieśń „Quo vadis Domine” zaśpiewała Małgorzata Godorowska.

 

Po zakończeniu czytania pani Ewa Bukowska – dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie podziękowała księdzu proboszczowi za zaproszenie do świątyni oraz wszystkim zebranym za wspólne wysłuchanie przygotowanego tekstu.

 

Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. Każdy uczestnik spotkania, który przyniósł prywatny egzemplarz „Quo vadis”, mógł zdobyć pamiątkową pieczęć z logo Narodowego Czytania. Odcisk pieczęci nadal można otrzymać w bibliotece, w godzinach jej otwarcia.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim czytającym za włączenie się do akcji i pomoc przy jej organizacji.

 

 Tekst: kbp

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

 

ikona daty07-09-2016, 09:00 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń2792
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt