katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Załączniki:
„Wiersz Wolny” na Wolnych Lekturach - ujawniamy pierwszych autorów

 

Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska, w ramach którego pozyskamy i zdigitalizujemy tomiki poetyckie polskich współczesnych poetek i poetów. Udostępnimy w internecie dwadzieścia książek poetyckich polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku twórczym. Wszystkie zostaną udostępnione na wolnej licencji, dzięki czemu znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika internetu. Jest to pierwszy krok fundacji w kierunku udostępniania współczesnej literatury na wolnej licencji w bibliotece Wolne Lektury.

 

Nawiązaliśmy już współpracę z autorkami i autorami, których twórczość znajdzie się w kolekcji. Ujawniamy dziś pierwsze nazwiska autorek i autorów oraz tytuły tomików poetyckich, które udostępnimy.

 

Miłosz Biedrzycki - poeta, tłumacz, pan inżynier geofizyk. Urodzony w Słowenii, mieszkający w Krakowie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów wiązanych przez krytykę z tak zwanym „pokoleniem bruLionu". Za książkę poetycką pt. Porumb nominowany był m. in. do Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej Gdynia. W ramach projektu udostępnimy jego tomik poetycki pt. *.

 

Maria Cyranowicz - poetka, krytyczka literacka i pani polonistka ucząca w jednej z warszawskich szkół średnich. Bywała i bywa również redaktorką czasopism takich jak „Meble" czy „Wakat". Przez krytykę wiązana z tak zwanym „warszawskim neolingwizmem". W kolekcji znajdzie się jej tomik pt. denpresja.

Julia Fiedorczuk - poetka, prozaiczka, tłumaczka i wykładowczyni akademicka. Za twórczość prozatorską nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Na polskim gruncie główna propagatorka i reprezentantka nurtu ekopoetyckiego, autorka esejów o ekopoetyce, które ukazały się w książce pt. Cyborg w ogrodzie. W kolekcji udostępnimy tomik zatytułowany Tlen.


Julian Kornhauser - poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z czołowych reprezentantów poetyckiej Nowej Fali lat 70. W ramach projektu Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach udostępnimy jego tom z 1978 r. pt. Zjadacze kartoflii.

 

Klara Nowakowska - poetka. Mieszka we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Głównej IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 1998 za projekt tomu Zrosty. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2014 w kategorii książka roku za tom Niska rozdzielczość, który udostępnimy w ramach projektu.

 

Lista autorów zaproszonych do udziału w projekcie powstała w konsultacji z członkami Komitetu Honorowego Wolnych Lektur, m.in. z profesorem Piotrem Śliwińskim oraz z profesor Grażyną Borkowską, profesorem Przemysławem Czaplińskim, profesorem Mieczysławem Dąbrowskim i profesor Ewą Kraskowską. Udział w tych prac wziął również dr Paweł Kozioł. 

Ze strony Fundacji kolekcją opiekują się Barbara Klicka i Jarosław Lipszyc.

 

Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. Po 9 latach funkcjonowania biblioteki w jej zasobach znajduje się prawie 4400 utworów. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskiwać prawa do dzieł i ich tłumaczeń, po to by udostępniać je na wolnych licencjach, dając tym samy dostęp do nich wielu nowym odbiorcom.

 

Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.

Kontakt: .

 

Projekt „Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ikona daty12-12-2016, 09:50 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1785
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt