katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
"Śpiewamy kolędy - Wieczór wigilijny"

 

W poniedziałek 19 grudnia 2016r. sala Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera wypełniła się gośćmi koncertu „Śpiewamy Kolędy - Wieczór Wigilijny”, już po raz 16. zorganizowanego przez bibliotekę wspólnie ze Społecznym Ogniskiem Muzycznym w Krotoszynie i po raz pierwszy, z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wszystkich zgromadzonych powitała Pani Dyrektor Ewa Bukowska i zaprosiła do wysłuchania kolęd i pastorałek.

 

Śpiewanie kolęd to jeden z piękniejszych polskich obyczajów. Kolędy kojarzą się nam ze wspomnieniem dzieciństwa i miłych rodzinnych chwil spędzonych w świątecznym nastroju. W ten nastrój wprowadzili nas uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Krotoszynie, którzy wykonali takie utwory jak: „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „W żłobie leży”.

 

W przerwie występu swoje aforyzmy i wiersze zaprezentowała Urszula Zybura, poetka i aforystka, wydawca, esperantystka. Debiutowała w 1975 we Wrocławiu jako autorka aforyzmów. Wydała sześć zbiorków aforyzmów oraz wspólny zbiorek aforyzmów jednosłownych razem z lekarzem Henrykiem Słodkowskim. Wydała też aforyzmy w wersji polsko-niemieckiej „Verwirrte Aphorismen”. Opublikowała dwa tomiki poezji w Wydawnictwie Literackim w Krakowie: „Nieuleczalnie żywa” i „Na wieki wieków chwilka” (oba recenzowane przez Wisławę Szymborską) oraz zbiorki wierszy i haiku. Także tłumaczy polską poezję i aforyzmy na esperanto. W 1992 ukazał się zbiór jej własnych aforyzmów i wierszy w esperanto zatytułowany „Alproksimigoj malproksimigas”. Wiersze i aforyzmy Zybury przetłumaczono m.in. na język niemiecki, angielski, włoski, esperanto, grecki i rumuński. Urszula Zybura prowadzi też terapię słowem według autorskiego programu „Słowa, które leczą”. Napisała książkę na ten temat: „Akademia Szczęścia. Słowa, które leczą. Afirmacje i aforyzmy”.

 

Wieczór kolęd był również okazją do życzeń świątecznych i noworocznych, złożonych w imieniu organizatorów przez Ewę Bukowską – dyrektora Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej. Życzenia złożyła także pani burmistrz Joanna Król-Trąbka. Na zakończenie wieczoru specjalny gość, Gwiazdor obdarował wszystkich słodyczami.

 

Tekst: Wiesława Patalas, zdjęcia: Marcin Laska, Izabela Brodala

ikona daty22-12-2016, 12:29 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1751
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt