katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Do 31.05 - Wystawa fotografii "Ludzie sztuki" Grażyny Banaszkiewicz

 

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprasza do oglądania wystawy fotografii Grażyny Banaszkiewicz Ludzie Sztuki.  To już trzecia wystawa Grażyny Banaszkiewicz w naszej bibliotece. Mieliśmy okazję obejrzeć takie wystawy jak: IZRAEL Foto-Ticket  i Prosto w słońce.

 

Zapraszamy 29.05.2017r. o godz.18.00 na finisaż wystawy, podczas którego będzie można spotkać się z autorką zdjęć Panią Grażyną Banaszkiewicz i obejrzeć film Szaleńcy na wolności. Wystawę oglądać można do 31.05.17r., na II piętrze biblioteki, w godzinach jej otwarcia.

 

Grażyna Banaszkiewicz (1953)                

Reżyser filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotograf, specjalistka Public Relations. Publikowała autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki w magazynie ilustrowanym Tydzień. Współtworzyła tygodnik Wprost. W latach 1979-2011 związana z TVP S.A. Śledzi artystyczne wydarzenia w kraju i za granicą (dla magazynu SZTUKA.pl. Wieloletni korespondent z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji).

 

Publikuje na www.naturalnie.com.pl, www.polskacanada.com.  Także na łamach kwartalnika BORISSIA oraz Kwartalnika Literackiego WYSPA. Prowadzi działalność społeczną (m.in. Fundacja „Światełko w tunelu” i Tennis Art Cup). Jest autorką: tomików poetyckich: Poszukiwanie, Mężczyźni od których umieramy, Własne-cudze życie, Wyznania, Świat bez pomysłu, cykli fotograficznych: Prosto w słońce, IZRAEL Foto-Ticket, Kronik z Gołębnika, Historii przekreślić nie można. Wielokulturowy SołaczLudzie Sztuki.

 

W swoim dorobku reżyserskim ma także filmy dokumentalne o: Kazimierze Iłłakowiczównie, Stanisławie Grochowiaku, Halinie Poświatowskiej, księdzu Janie Twardowskim, Krzysztofie Zanussim, Krzysztofie Kieślowskim, Edwardzie Dwurniku,  Ryszardzie Krynickim, prof. Władysławie Orliczu i prof. Januszu Ziółkowskim, oraz filmy „The Meeting: FLUXUS” oraz Szaleńcy na wolności o międzynarodowej, interdyscyplinarnej grupie artystycznej FLUXUS, która zrewolucjonizowała światową sztukę.   Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Autorka o wystawie: „Te zdjęcia nie były realizowane sesyjnie, ale w trakcie różnych artystycznych wydarzeń, czy towarzyskich albo i przypadkowych spotkań, tak w kraju, jak i zagranicą. Niemniej niosą w sobie charakterystyczny rys poszczególnych postaci, są ich portretami.

 

Wystawa  Ludzie Sztuki, zrodziła się z pomysłu  pani Doroty Strzeleckiej prowadzącej Galerię Miejską w Mosinie, gdzie prezentacja  portretów w maju 2016r.  miała swoją premierę. Dorota namówiła mnie do przejrzenia płyt CD, pendrive i innych nośników i zastanowienia się nad obudowaniem projekcji filmu Szaleńcy na wolności portretami tych, których dane mi było spotkać głównie na drodze zawodowej, z którymi też często się  też zaprzyjaźniałam.

 

Rzeczywiście, nie byłam świadoma tego, że posiadam spore archiwum wizerunków wybitnych twórców, że kilkakrotnie moje ich zdjęcia, były ostatnimi fotografiami,  np. Romana Opałki, czy prof. Andrzeja Kurzawskiego...

 

Problemem sporym stała się różnorodna, nie do pogodzenia ze sobą w formie wystawy, kolorystyka tych wszystkich  zdjęć zestawionych razem ! Dobrym tropem okazało się przejście do fotografii czarno-białej, z pozostawieniem jednego tylko barwnego sygnału, niekiedy  trafnie dookreślającego daną osobę. Wyzwaniem był również format, 100 x 70 cm, niemniej nie mam teraz złudzeń, że adekwatny do treści każdego ujęcia.

 

Dziękuję pani Marii Sczanieckiej i Aleksandrze Albert ze Studia FOTOMA w Poznaniu. Mają dużo cierpliwości do mnie i moich poszukiwań formalnych.  Nade wszystko specjalne podziękowania składam panu prezesowi Fundacji Rozwoju Miasta Poznania,  Janowi Kaczmarkowi. Dzięki niemu i członkom Fundacji ostatecznie zrodziła się prezentowana dzisiaj u Państwa wystawa, która  weszła w skład  uzupełnianej sukcesywnie Kolekcji Sztuki FRMP”.

 

Tekst na podstawie folderu wystawy.

 


ikona daty17-05-2017, 15:04 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1540
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt