26 października w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie odbyła się konferencja regionalna, w której uczestniczyli bibliotekarze z powiatów: kaliskiego, kępińskiego, ostrzeszowskiego, ostrowskiego, pleszewskiego, jarocińskiego i krotoszyńskiego. Konferencja była jednym z wydarzeń projektu BIBLIOTEKA POMYSŁÓW 2012: badanie potrzeb mieszkańców, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Projekt ten jest nową propozycją edukacyjną WBPiCAK skierowaną do wszystkich bibliotek publicznych w Wielkopolsce. Składał się z cyklu warsztatów oraz szkoleń specjalistycznych proponowanych i przeprowadzanych dla wszystkich bibliotekarzy wokół konkretnego, wybranego przez wielkopolskie środowisko bibliotekarskie tematu szkoleniowego.W roku 2012 realizowanym motywem było badanie potrzeb środowiska lokalnego ph. Nie trafić w próżnię, czyli dlaczego warto badać potrzeby mieszkańców. Od połowy maja do końca czerwca bibliotekarze uczestniczyli w serii warsztatów, podczas których zapoznawali sięz narzędziami badawczymi: ankietą, wywiadem swobodnym i wywiadem fokusowym.
Konferencja była okazją do podzielenia się doświadczeniami i przedstawienia potrzeb mieszkańców w poszczególnych powiatach. Diagnozę prezentowano w formie prezentacji multimedialnej uzupełnionej wyjaśnieniami referującego. Renata Dobrzyńska – przedstawicielka Centrum Aktywności Lokalnej skomentowała i podsumowała wystąpienia, zwracając szczególną uwagę na to, jak ważne jest badanie potrzeb środowiska, aby nasze pomysły nie trafiały w próżnię.
Podsumowaniem konferencji było wystąpienie Michała Mękarskiego – przedstawiciela Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM w Poznaniu, który na przykładzie doświadczeń ROK- u ukazał ważność badań społecznych w obszarze kultury.
Tekst (alka)