Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto obchodzone 23 kwietnia. Ma ono na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Z tej okazji Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im A. Fiedlera w Krotoszynie zorganizowała szereg imprez.
Oddział dla Dzieci i Młodzieży okazał się wspaniałym miejscem do zabawy z książką. Maluchy z przedszkola „Bajka” zapoznały się z tradycją Święta Książki i Praw Autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente-Clavel Andr’es. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przedszkolacy wysłuchali głośnego czytania wiersza „Zosia Samosia”, w związku z obchodami trwającego obecnie 2013 Roku Juliana Tuwima. Następnie przedszkolacy mieli możliwość obejrzenia pięknie wydanych książeczek. Piękne ilustracje zachęciły dzieci do oglądania i możliwości wybrania swojego ulubionego bohatera literackiego.
Po południu odbyła się „Biesiada z poezją”, na którym Joanna Siedlecka - reportażystka, eseistka, biografistyka, wykładowca Wyższej Szkole Dziennikarskiej w Warszawie przybliżyła sylwetkę Juliana Tuwima. W drugiej części spotkania Wojciech Szuniewicz – dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury przedstawił archiwalne fragmenty spektaklu Sceny Prezentacji KOK-u „Tuwim” zagranego 5 stycznia 1994 roku w teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Później Krzysztof Gostyński recytował wybrane wiersze Juliana Tuwima.
Zajęcia czytelnicze zorganizowali również bibliotekarze filii bibliotecznych wspólnie z nauczycielami. Były to zajęcia propagujące czytelnictwo i mówiące o historii książki. Podczas spotkań czytano wiersze Juliana Tuwima. Młodsi czytelnicy brali udział w grach i zabawach wspaniale się bawiąc, między innymi: jedzie pociąg z książeczkami, labirynt, księżniczki i zamki, wyścig z książeczkami, wąż, tęcza, sztafeta z książeczkami i ćwiczenia z książką. Czytanie maluchom sprawia, że dzieci szybciej uczą się mówić, szybciej uczą się czytać oraz pisać.
Następnego dnia uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krotoszynie uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Joannę Siedlecka, a po południu odbyło się uroczyste podsumowanie gminnego konkursu literacko-plastycznego „Moja książka”, którego organizatorem była Świetlica przy Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Laureaci konkursu otrzymali nagrody, a nauczyciele podziękowania za przygotowanie uczniów. Zadaniem każdego uczestnika konkursu było wykonanie ilustrowanej książeczki z opowiadaniami, bajkami lub wierszami według własnego pomysłu.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i obejmował 2 grupy wiekowe: klasy I – III i klasy IV- VI
Prace laureatów można oglądać w hollu Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej na I piętrze.
Wyniki Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego:
Kategoria I-III
I miejsce Wiktoria Urbaniak Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie
II miejsce Filip Wachowiak Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie
III miejsce Mikołaj Lizak Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie
Kategoria IV-VI
I miejsce Monika Jadczak Szkoła Podstawowa nr 1 w Krotoszynie
II miejsce Kamil Frąckowiak Szkoła Podstawowa nr 8 w Krotoszynie
III miejsce Vanessa Stranges Szkoła Podstawowa nr 8 w Krotoszynie
Tekst: (kbp)