9 maja odbyły się warsztaty ph. ,, Biblioteka partnerem dla kreatywnych’’, w tym dniu dzieci z Przedszkola ,,Miś Uszatek” wysłuchały głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima, później przedszkolacy wykonywali z plastikowych butelek postacie bajkowe.
10 maja zostały przeprowadzone zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Kubuś Puchatek ph. ,,Kreatywność–wyobraźnia–zaczarowany świat książek”, przedszkolacy wysłuchali głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima, później wykonywali kukiełki do swojej ulubionej książki.
13 maja przeprowadzono zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Wesoła Gromadka ph. ,,Biblioteka akademią kreatywności” dzieci wysłuchały głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima oraz wykonywały dekoracje do Lokomotywy Juliana Tuwima.
13 maja 2013 r. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera gościła w Chwaliszewie. Na zaproszenie bibliotekarek Hanny Russek z Filii nr 5 KBP i Ilony Jamry, bibliotekarki szkolnej , z okazji Tygodnia Biblioteka zorganizowano zajęcia z bajkoterapii przygotowane dla dzieci przedszkolnych i z klas I – III chwaliszewskiej szkoły podstawowej. Beata Waleńska przeczytała bajkę Urszuli Camborini: Jacuś bałaganiarz, mówiącą o niechęci do porządków.
Po przeczytaniu utworu bibliotekarka zadawała uczestnikom pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Później wszyscy wzięli udział w grach i zabawach ruchowych oraz śpiewali piosenki o wiośnie.
W ramach Tygodnia Bibliotek 14 maja br. odbyły się w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera warsztaty literackie ph. Czytanie – w działanie przetwarzanie. Udział w nich wzięła młodzież z Niepublicznego Gimnazjum i Liceum Pedagogicznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. Na początku zebrani dowiedzieli się, że literatura piękna to nie tylko opowieści o wampirach lub zmyślone historie z happy endem. Bibliotekarka przedstawiła im zestaw kilkunastu książek z serii Moja biblioteka autorstwa niemieckich pisarek Jany Frey i Heidi Hassenmuller mówiących o dramatach i problemach nastolatków. Następnie uczestnicy podzieleni na grupy otrzymali zadanie wymienienia propozycji trzech problemów, o których można aby napisać książkę. Wymienili: nałogi, zbyt wczesne rodzicielstwo, problemy ze zdrowiem i uzależnienie od Internetu. Kolejnym zadaniem było stworzenie okładki książki, w której opisaliby jeden z wybranych tematów. Później przedstawiciel grupy omówił przygotowany projekt.
Tekst: Beata Waleńska, Marlena Nabzdyk
Foto: Hanna Russek, Beata Waleńska, Marlena Nabzdyk, Marcin Laska