katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
"Żeby ludzie w Polsce nie umierali na rozpacz"

13 marca 2014 roku w czytelni Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie odbyło się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem – poetą, publicystą, dziennikarzem. Jest on stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wcześniej pracował przez wiele lat, jako redaktor miesięcznika „Znak”, a działu religijno-filozoficznego Wydawnictwa Znak. Obecnie redaguje stronę internetową www.tischner.pl. Od przeszło dwudziestu lat związany jest z ruchem „Wiara i Światło”, do którego należą osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziny i młodzi przyjaciele. Otrzymał wyróżnienie
w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” (1995) oraz im. K.K.Baczyńskiego (1995). Do Nagrody Literackiej NIKE nominowano biografię: „Tischner” (2001) oraz „Pełne morze” (2007). Laureat „Nagrody Literackiej Gdynia 2007”.

Na czwartkowym spotkaniu nasz gość przybliżył postać księdza Józefa Stanisława Tischnera, którego znał osobiście. Opowiadał o tym, jakim był znakomitym wykładowcą, który mówił piękną polszczyzną i potrafił obudzić w słuchaczach zainteresowanie filozofią. Na jego wykłady przychodziły tłumy studentów, nie tylko z UJ-otu, ale ze wszystkich uczelni Krakowa. W swoich naukach odwoływał się do ludzkiej godności, rozniecał płomienień własnej wartości. Jako pierwszy kapłan w Polsce odprawiał msze dla dzieci, którym  pozwalał przynosić ulubione zabawki. Uczył, że nie ma granicy między Kościołem
a pozostałym światem. Bonowicz podkreślał iż Tischner był pomostem różnych idei, potrafił rozmawiać z każdym człowiekiem, niezależnie od tego czy był to kleryk, student filozofii czy prosty człowiek, zawsze pozostając sobą. Cechował się pogodą ducha, dużym poczuciem humoru i pozytywnym nastawieniem do świata.

Różne gawędy o księdzu Tischnerze zamieścił w książce „Kapelusz na wodzie”, którą można wypożyczyć w bibliotece.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Po części oficjalnej można było chwilę porozmawiać z publicystą, a także kupić książkę z autografem.

ikona daty20-03-2014, 15:15 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1087
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt