katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Wiadomości
grafika
21.06 - Skorzystaj z szansy wczesnego wykrycia czerniaka


Skorzystaj z szansy wczesnego wykrycia czerniaka! Stowarzyszenie "POMÓŻMY SOBIE" zaprasza  na badania profilaktyczne które prowadzone będą w dniu 21 czerwca 2014 roku w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im Arkadego Fiedlera przy ul. Benickiej w Krotoszynie w godz. 10.00-15.00.


Stowarzyszenie "POMÓŻMY SOBIE" zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Krotoszyn na badania profilaktyczne dotyczące najgroźniejszego i najbardziej agresywnego nowotworu złośliwego skóry, a mianowicie charakteryzującego się wyjątkowo dużą skłonnością do przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie czerniaka. Nowotwór ten cechuje się wysoką śmiertelnością na poziomie 30-40%,  a średni okres przeżycia od pojawienia się przerzutów wynosi zaledwie 6 miesięcy.

Liczba zachorowań na czerniaka rośnie z roku na rok. Dzieje się tak mimo faktu, że nowotwór ten jest łatwy do zauważenia a jego diagnostyka jest niezwykle prosta i tania. Wystarczy wizyta u dermatologa lub chirurga onkologa, który przeprowadzi bezbolesne i nieinwazyjne badanie dermatologiczne. Właśnie dlatego zachęcamy do skorzystania z organizowanej akcji badań znamion występujących na skórze, w obrębie których choroba rozwija się najczęściej. Badanie to polega bowiem jedynie na oglądaniu zmian oraz ocenie ich struktur barwnikowych na poziomie skóry pod kątem zagrożenia chorobą.

Badania będą prowadzone dniu 21 czerwca 2014 roku w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im Arkadego Fiedlera przy ul. Benickiej w Krotoszynie. W tym celu  o godzinie 10.00 zostaną uruchomione pracujące do godziny 15.00 gabinety specjalistyczne, w których będą prowadzone badania dermatologiczne skóry. Dla ochrony własnego zdrowia i swoich bliskich skorzystaj z nieodpłatnej porady specjalisty, który w tym dniu będzie tylko do Twojej dyspozycji.

Z uwagi na rosnące zagrożenie chorobą kto zatem powinien się zbadać? Organizowana akcja badań profilaktycznych jest kierowana  do osób z jasną karnacją cery, tj. charakteryzujących się jasną skórą, jasnymi włosami, niebieskimi oczyma, do osób z licznymi znamionami barwnikowymi, do osób pochodzących z rodzin, w których choroba ta wcześniej już wystąpiła a także do osób opalających się i korzystających często z solarium, które są narażone na nadmierne i długotrwałe promieniowanie ultrafioletowe szkodliwe dla skóry. W tych właśnie zjawiskach są ukryte podstawowe czynniki ryzyka wystąpienia przedmiotowej choroby nowotworowej.



W zapobieganiu chorobie ważna jest także wiedza na temat profilaktyki czerniaka, w której wystarczy stosowanie kilku prostych zasad ochrony, a mianowicie:
-    Kontrola własnych znamion na ciele w celu identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion, a do objawów budzących nasz niepokój winny w tym przypadku należeć:
-    zmiany zachodzące w już istniejących znamionach, takie jak powiększenie się znamienia, zmiana jego kształtu, granic, zabarwienia, świąd lub pieczenie w obrębie zmiany,
-    pojawienie się nowego ogniska barwnikowego charakteryzującego się asymetrią, nieregularnymi i nieostrymi granicami, nieregularnym zabarwieniem lub nadżerką w obrębie znamienia.
-    Rozsądne korzystanie ze słońca, tj. opalajmy się bezpiecznie i unikajmy nadmiernego słońca, szczególnie w godz. 11,00-16,00, a także zrezygnujmy z solarium.
-    Stosujmy "płaszcz ochronny" w postaci odpowiednich kremów ochronnych  a także nośmy okulary przeciwsłoneczne oraz okrycie głowy.
-    Korzystajmy z systematycznych badań profilaktycznych oraz porad dermatologa lub chirurga onkologa. Badania te prowadzone przez osoby dorosłe przynajmniej raz w roku a dzieci raz na dwa lata winny stać się naszą drugą naturą.

W Polsce większość osób zgłasza się, gdy zmiany są już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego powodu liczba chorych umierających na czerniaka jest u nas bardzo duża. W ciągu roku umiera 1100 osób przy około 3000 nowych zachorowań. Natomiast czerniak wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony.

Skorzystaj zatem  z bezpłatnych badań profilaktycznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie w ramach projektu "Profilaktyka czerniaka szansą na wczesne wykrycie choroby". Badania są współfinansowane ze środków Miasta i Gminy Krotoszyn i ułatwiają każdemu pacjentowi szybki kontakt z lekarzem specjalistą. To jest Twoja szansa na zdrowie.    

ikona daty10-06-2014, 13:04 ikona autoracki jj ikona wyświetleń3921
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt