katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Portal
grafika
Filia 3 - Orpiszew

Dane adresowe:

Filia nr 3 - Orpiszew
ul. Szkolna 6
63-714 Kobierno

e-mail:

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 10:00 – 16:00

Wtorek:  10:00 – 16:00

Środa:  10:00 - 16:00

Czwartek: 10:00 – 16:00

Piątek: 10:00 – 16:00

 


 

Biblioteka w Orpiszewie ma długą tradycję. W 1880r. powstało w Poznaniu Towarzystwo Czytelni Ludowych, którego celem było upowszechnianie czytelnictwa poprzez tworzenie licznych bibliotek i wypożyczalni. W Orpiszewie wypożyczalnia działała przez wiele lat, ale brak dokumentów nie pozwala dokładnie określić w jakich latach. Wypożyczalnie w prywatnym domu prowadził chłop-patriota ST. Olszanowski wraz z żoną Antoniną. Gdy w 1894r. powstała Hakata małżonkowie Olszanowscy jeszcze bardziej zachęcali do czytania książek polskich autorów (J. Zdunek – „Orpiszew”). Wypożyczalnia działała jeszcze w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej powstała w 1956 roku Gromadzka Biblioteka Publiczna z siedzibą w pałacu podworskim. Kierownikami biblioteki byli kolejno: Urszula Wojtaszek, Irena Michalska, Eleonora Brajer, Maria Szymura, Halina Szperek, Gabriela Niśkiewicz, Jadwiga Lis, Teodora Pawlak, Józef Skrzypek, Mierzwińska, Kazimiera Szlachta, Maria Szlachetka – od 1983r.

W większych wsiach należących do gromady Orpiszew powstawały punkty biblioteczne przy klubach rolnika: Baszyny – 1961r. (H. Dziuba), Roszki – reaktywacja w 1970r (H. Wiatrak), później Filipiak, J. Sikora, Duszna Górka – 1961r., Jasne Pole – 1950r. (A. Ugarenko), od 1966r. I. Grobelny. W 1962r. powstał nowy Statut Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Orpiszewie.

Biblioteka prowadziła szeroką działalność kulturalną. Organizowała spotkania z pisarzami, wieczory literackie, odczyty, prelekcje, dyskusje o książkach, turnieje czytelnicze, coroczne Konkursy Księgarskie – „Każdy Klub Rolnika punktem księgarskim”, Dni Kultury Oświaty Książki i Pra, czytanie bajek, a nawet „Teatr przy kawie”. W 1971r. przestała istnieć gromada Orpiszew, a biblioteka stała się Filią Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krotoszynie. Obecnie jest Filią nr 3 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie. Wielokrotnie zmieniała swoje lokum. Początkowo mieściła się w budynku podworskim, a następnie została przeniesiona do budynku szkolnego (kilkakrotne przenosiny), w którym mieści się do dnia dzisiejszego.

Z biblioteki korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież ucząca się. Biblioteka organizuje różne imprezy kulturalne, zachęcając w ten sposób dzieci do czytania książek. Prowadzi działania w celu pozyskania większej liczby czytelników dorosłych. Realizowany jest Program Rozwoju Bibliotek w związku z tym placówka wzbogaciła się o dwa komputery nowoczesną drukarkę i cyfrowy aparat fotograficzny.

 

 

 

 

 

ikona daty03-01-2019, 12:17 ikona autoraAnna Sobczak
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt