29 listopada 2014 roku w krotoszyńskim kinie odbył się koncert piosenek kresowych w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 4. Partnerem projektu artystycznego był Krotoszyński Ośrodek Kultury. Ogrom pracy włożonej w przygotowanie koncertu, wysoki poziom artystyczny, a przede wszystkim serce włożone w przygotowania zaowocowały naturalnym przeniesieniem koncertu do zaprzyjaźnionej z Krotoszynem od wielu lat podwileńskiej gminy Mejszagoła, gdzie mieszka wielu Polaków i gdzie działa od lat Polska Szkoła. Krotoszyński Ośrodek Kultury zorganizował wyjazd grupy młodych artystów na Litwę.
Na Litwie przywitała nas zima |
Młodzi Krotoszyniacy na Górze Giedymina | Przed kolejką na Górę Giedymina - Wilno |
Głównym zamierzeniem wizyty w Mejszagole nie było zorganizowanie wycieczki, ale przeżycie najpiękniejszej lekcji wychowania obywatelskiego i rzeczywistego dotknięcia przez młodych ludzi uprawianego z dnia na dzień patriotyzmu. Będąc na obczyźnie jako mniejszość narodowa, otwarte przyznawanie się do polskości jest po prostu jednym z najpoważniejszych wyborów. Szczególnie w młodym jeszcze kraju, jakim jest obecnie Litwa.
Nowi koledzy z Polskiej Szkoły w Mejszagole | Korytarze Szkoły Polskiej w Mejszagole |
Aby maksymalnie zbliżyć się do młodych Polaków z Mejszagoły, cała grupa uczniów wraz z opiekunami nocowała w gościnnej ich szkole. Wieczory były po prostu dla nich! Młodzi Polacy z Mejszagoły i z Polski byli ze sobą często do późnych godzin wieczornych. Kontakty na Facebook’u utrzymywane są do dzisiaj!
Kaziuki | Grób prałata Józefa Obrembskiego |
Koncert! Pełna aula, dorośli, młodzież, dzieci – całe środowisko szkolne i goście oficjalni, starosta Stefan Orszewski, ks. Józef Aszkiełowicz, proboszcz parafii WNMP w Mejszagole i cudowna gospodyni spotkania Alfreda Jankowska - dyrektora Szkoły Polskiej w Mejszagole. Były łzy wzruszeń, zdumienie naszych przyjaciół z Mejszagoły, że gdzieś tam, daleko w Polsce młodzieży w wieku buntu i naporu zechciało się zająć takim starym, niepopularnym, często zapomnianym repertuarem. A to wszystko za przyczyną v-ce dyrektora Gimnazjum nr 4 - Jana Grzywaczewskiego, który był pomysłodawcą tego artystycznego przedsięwzięcia. A dlaczego to było takie wyśmienite? Bo pan Jan, jako lider projektu robił to z głębi serca, wręcz z wewnętrznej potrzeby! A dopiero takie podejście gwarantuje ostatecznie i uczciwie uzyskanie sukcesu. Dodatkowym smaczkiem koncertu był fakt, że do młodych wykonawców dołączyła jako pianistka i wokalistka dyrektorka szkoły Aleksandra Leja, a ogromną pracę muzyczną włożył w to akordeonista, nauczyciel muzyki Karol Kaj. Aby się przekonać o jakości zapraszam do materiałów umieszczonych w Internecie.
Bardzo ważnym elementem wyjazdu była wizyta w rozgłośni radiowej „Radia znad Wilii” w Wilnie, gdzie z gośćmi z Krotoszyna nagrano audycję.
Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu (powyżej) oraz nakręconego materiału wideo: