W ramach tegorocznego projektu „Senior z inicjatywą” organizowanego przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Krotoszynie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie odbyła się Biesiada, Konferencja Naukowa oraz XII Przegląd Twórczości Artystycznej, a hasło tegorocznego projektu brzmiało: „Nie dla nas spory i zwady, zapraszamy do biesiady”. Patronat nad projektem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Burmistrz Krotoszyna oraz Starosta Krotoszyński.
21.09 na krotoszyńskim Rynku odbyła się Biesiada, na której bawiło się prawie 100 osób. Bardzo chętnie przyłączali się również przechodnie. Seniorzy przynieśli ze sobą domowe wypieki i biesiadowali do późnych godzin wieczornych. Dzięki animatorowi, który zabawiał i przygrywał na różnych instrumentach, uczestnicy śpiewali wspólnie piosenki i tańczyli do zachodu słońca. Oprócz programu przygotowanego przez animatora, czas umilał też śpiew Zygmunta Ziętkiewicza.
22.09 w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Grono radosnych osób to na samotność sposób”. Seniorzy i zaproszeni goście wysłuchali wystąpienia Ireny Marszałek – Przewodniczącej Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów o zrealizowanych edycjach projektu „Senior z inicjatywą”, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie o strategicznych działaniach Samorządu w zakresie wspierania i aktywności seniorów oraz Juliusza Poczty prezentującego działalność i ofertę Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krotoszynie. Kulminacyjnym punktem programu było wystąpienie dr n. med. Jolanty Twardowskiej - Rajewskiej z Polskiej Akademii Nauk na temat samotności osób starszych. Po konferencji seniorzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w warsztatach - treningu relaksacyjnego, prowadzonego przez Lucynę Korsak.
23.09 w Krotoszyńskim Kinie 3D „Przedwiośnie” odbył się XII Przegląd Twórczości Artystycznej „Senior z inicjatywą”, w którym udział wzięło 29 organizacji zrzeszających seniorów z powiatów: jarocińskiego, pleszewskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego.
Organizacje biorące udział w XII Przeglądzie:
1. Zespół „Młodzi Duchem” – PZERiI koło w Kobylinie
2. Zespół „Błękitne Modraczki” - PZERiI koło w Dobrzycy
3. Grupa wokalna „Złota Jesień” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie
4. ZYGA – Zygmunt Ziętkiewicz - PZERiI Koło w Koźminie Wlkp.
5. Zespół Śpiewaczy „Familia” przy kole PZERiI w Kuklinowie
6. Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Rawiczu
7. Zespół „Trio” - Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołuchowie
8. Mieczysław Gryszka - Stowarzyszenie „Wspólnie dla Koźmina” w Koźminie Wlkp.
9. Grupa wokalna „Retro” przy kole PZERiI w Borku Wlkp.
10. Zespół i Kapela „Senior” w Zdunach
11. Zespół Śpiewaczy „Pod Klonem” - Klub Seniora w Miejskiej Górce
12. Zespół śpiewaczy „Kalina” przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi
13. Koźmiński Teatr Seniora
14. Zespół Śpiewaczy „Tęcza” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach
15. Zespół śpiewaczy „Aktywni” - PZERiI Koło w Rozdrażewie
16. Żeński Chór „Echo” przy PZERiI w Pleszewie
17. Zespół Śpiewaczy „Jawor” przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pogorzeli
18. Stanisław Podymski – Stowarzyszenie „Senior XXI” w Gołuchowie
19. Zespół STO-KROTKI - Stowarzyszenie „Razem” w Krotoszynie
20. Stowarzyszenie Wielkopolska z Wyobraźnią – Koźmin Wlkp.
21. Zespół „Seniorki” przy Kole PZERiI w Kobiernie
22. Zespół „Pogodni” PZERiI Koło nr 2 w Krotoszynie
23. Kapela Ludowa „Malińczoki” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach
24. Grupa Śpiewaczy „Przyjaciele” - Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp.
25. Zespół Śpiewaczy przy Klubie Seniora „Jesienny Liść” w Rawiczu - Sarnowie
26. Grupa teatralna seniorów „Gracja” wspólnie z teatrzykiem „Iskierki” z ZSP w Rozdrażewie – Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Rozdrażew
27. Eugenia Chojnacka – Stowarzyszenie Aktywny Koźmin Wlkp.
28. Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp.
29. Solidarność Weteranów Pracy w Zdunach
Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w kategoriach: występy zespołowe i indywidualne (m. in. chóry, kapele, instrumentaliści, formy kabaretowe i teatralne), rękodzieło (m. in. haftowanie-wyszywanie, szydełkowanie, malarstwo, biżuteria ręcznie robiona, inne formy artystyczne) oraz „Biesiadny Przysmak” (słone i tłuste przekąski, konserwy mięsne, przetwory warzywne i owocowe, domowe wypieki, podpiwek, kwas chlebowy, nalewki domowej produkcji).
Jury przyznało 4 główne nagrody Grand Prix za: najlepszy występ indywidualny dla Stanisława Podymskiego ze Stowarzyszenia „Senior XXI” w Gołuchowie, za najlepszy występ zespołowy dla Zespołu „Trio” działającego przy Gminnym Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gołuchowie, za najlepsze rękodzieło dla Joanny Kędzierskiej z PZERiI – Koło w Kobiernie (za snutki) oraz za najlepszy produkt „Biesiadny Przysmak” dla Ireny Marszałek z PZERiI – Koło w Kobiernie (za dip do szynki), a także 21 wyróżnień.
Niespodzianką i atrakcją podczas obrad jury był pokaz ręcznie robionych bluzek, sweterków, kapeluszy, torebek i biżuterii przygotowany przez Krystynę Nowacką z PZERiI Oddziału w Krotoszynie, występ taneczny seniorek „Takie babki” z PZERiI Oddziału w Krotoszynie oraz koncert młodzieży z Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie.
Wydarzeniom towarzyszyła wystawa fotograficzna Zdzisława Pautera z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krotoszynie.
Projekt został współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, PFRON, Miasto i Gminę Krotoszyn oraz Powiat Krotoszyński.
Partnerzy projektowi: Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera, Miasto i Gmina Krotoszyn, Miasto i Gmina Koźmin Wlkp., Miasto i Gmina Kobylin, Miasto Sulmierzyce, Gmina Zduny, Gmina Rozdrażew.
Patronat medialny nad wydarzeniami sprawowała Gazeta Krotoszyńska oraz BRAWO Senior.