Realizacja dużego pilotażowego projektu Cztery Strony Krotoszyna rozpocznie się już 1 sierpnia a zakończy 31 sierpnia eventem podsumowującym w Orpiszewie. Projekt został dofinansowany przez Urząd Miasta i Gminy w Krotoszynie i będzie zrealizowany w partnerstwie z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury.
Projekt polega na zorganizowaniu warsztatów na wsiach, które rozmieszczone są w czterech kierunkach od miasta Krotoszyn: Północ - Benice, Południe - Chwaliszew, Wschód - Orpiszew, Zachód - Lutogniew. Będą to warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w następujących zajęciach: taniec towarzyski, taniec ludowy, taniec nowoczesny, zajęcia plastyczno-ceramiczne, gra na instrumencie, zajęcia teatralne, zajęcia fotograficzne, projektowanie ubioru. Warsztaty poprowadzą instruktorzy Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury oraz fachowcy zewnętrzni.
Będzie to namiastka zajęć pozalekcyjnych, jednak udział w tak różnorodnych zajęciach otworzy furtkę do poszukiwania swoich zainteresowań z innych dziedzin sztuki. Wprowadzenie dzieci w świat różnych pasji pobudzi ich do wyszukania tego, co chcą tak naprawdę robić poza zajęciami szkolnymi i obowiązkami w domu. Współpraca z gronem pedagogicznym ułatwi instruktorom i osobom zaangażowanym w projekt scalić kilka grup uczestników zainteresowanych udziałem w tego typu zajęciach. Lokalizacja przeprowadzania warsztatów nie jest przypadkowa. Do współpracy zostały zaproszone cztery szkoły z ww. wsi.
Cztery strony miasta to cztery „Małe Domy Kultury”, które w przyszłości mogą być miejscem dla rozwoju działań animacyjnych i edukacyjno-kulturalnych. Nowo wybudowane świetlice wiejskie, sale gimnastyczne i Wiejskie Domy Kultury mogą stać się centrum wsi i miejscem spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych z obszarów wiejskich.
Koniec tygodnia w danej szkole to wspólne oglądanie zdjęć i reportażu z działań podczas wakacji.
W celu podzielenia się doświadczeniami z przeprowadzonych warsztatów zostanie zorganizowana impreza integracyjna dla uczestników warsztatów z czterech wsi w jednym miejscu. Na scenie pojawią się występy szkół biorących udział w projekcie. Przeprowadzone zostanie także głosowanie uczniów na najlepszy warsztat w ich wsi. Będzie to pierwszy krok do stworzenia w każdej ze szkół grup osób chętnych na zajęcia.
Warsztaty realizowane z projektu to tak naprawdę rozpoczęcie dalszych działań animacyjnych na wsiach i kontynuacja projektu wg pomysłu koordynatorów oraz przy pomocy partnera Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
Warsztaty kończy impreza integracyjna wszystkich szkół:
- Działania z warsztatów wystawiane na scenie,
- Możliwość zaprezentowania swojej wsi jako stoiska i wydarzeń w swojej szkole,
- Koncert zespołu z zewnątrz,
- Profesjonalne pstrykanie śmiesznych fotografii,
- Zdjęcia z działań na wsiach na dużym ekranie,
- Konkurs na najlepszy warsztat w danej wsi.
Cele projektu:
* stworzenie „Małego Domu Kultury” i przeprowadzenie warsztatów w czterech wsiach sąsiadujących z Krotoszynem,
* aktywizacja dzieci do działań animacyjnych i edukacyjno-kulturalnych,
* pobudzanie wyobraźni, motywowanie do chęci działania na terenach wiejskich,
* odnalezienie przez uczestnika swojej pasji,
* zarażenie pasją uczestnika w celu kontynuacji zajęć po skończonym projekcie,
* możliwość kontynuacji akcji „Małego Domu Kultury” po zakończonym projekcie a co za tym idzie ułatwienie dostępu dla kolejnych wsi sąsiadującymi z czterema głównymi miejscami,
* sondaż na wsi, który określi preferencje danej grupy i będzie podpowiedzą do dalszych działań w danej wsi,
* zagospodarowanie czasu wolnego podczas wakacji, co zapobiega możliwości sięgnięcia po używki przez młodzież.