Już po raz trzeci w Poznaniu oraz w całej Wielkopolsce odbywa się Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Festiwal odbywa się w cyklu dwuletnim a jego głównym organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Celem Festiwalu jest dokonanie przeglądu twórczości wielkopolskich fotografów. Do współorganizacji zostały zaproszone wielkopolskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, twórcy indywidualni i grupy twórcze. Partnerzy na podstawie własnych autonomicznych decyzji, w podanym terminie realizują własne projekty fotograficzne - konkursy, wystawy, warsztaty.
W Krotoszynie Festiwal zagości również po raz trzeci, a to za sprawą prężnie działających w naszym mieście grup i stowarzyszeń fotograficznych, instytucji kultury oraz indywidualnych fotografów, którzy za każdym razem włączają się w to wielkopolskie święto fotografii.
W tym roku w okresie od 10 do 30 października w 37 miejscowościach naszego województwa, odbędzie się około 80 wystaw, spotkań i warsztatów fotograficznych, podczas których swoją twórczość zaprezentuje indywidualnie 35 artystów, a w pokazach zbiorowych uczestniczyć będzie ponad 350 twórców.
W Krotoszynie w ramach Festiwalu będziemy mieli kilka fotograficznych akcentów. Pierwszym z nich będzie wystawa fotografii Leszka Zdracha pt. "Kule światła w przestrzeni miejskiej". Na wernisaż zapraszamy już we wtorek 18.10 o godz. 18:00 do Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera (ul. Benicka 9, II piętro). Wystawę będzie można oglądać do 30 października br.
Leszek Zdrach, urodzony w 1982 r, z wykształcenia mechatronik. Od wielu lat fotografuje amatorsko, głównie obiekty turystyczne, na potrzeby swojej strony www.rodzinna-turystyka.pl. Autor nie ogranicza się jedynie do tej tematyki, lecz nie boi się podejmować innych fotograficznych tematów i wyzwań. Na przełomie lat Leszek miał kilka wystaw swoich prac, jedną z nich można oglądać od kwietnia do końca lipca 2016 r. na krotoszyńskim rynku. Tematem tej ostatniej wystawy są „Duchy Historii Krotoszyna”, a motywem przewodnim jest zespolenie archiwalnego zdjęcia z rzeczywistym, co daje odbiorcy możliwość podróży w czasie i zobaczenie miasta, jakiego wielu ludzi już nie pamięta. Autor przez kilka lat pozyskiwał archiwalne zdjęcia prowadząc fanpage Krotoszyn.Niezwykly oraz skorzystał z zbiorów muzeum.
W ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, Leszek Zdrach chce przedstawić swój kolejny projekt pt. „Kule Światła w Przestrzeni Miejskiej”. Istotą prezentowanych fotografii jest artystyczne przedstawienie w nocnej, zagadkowej scenerii, zwiewnej i delikatnej Kuli Światła na tle ciekawych obiektów architektonicznych miasta Krotoszyna. Prace te, nie są wynikiem fotomontażu, lecz wykonane są dość czaso- i pracochłonną, wymagającą wyczucia i skupienia techniką malowania światłem. W wykonaniu zdjęć pomógł Piotr Szyja.
W czwartek 20 października około godz. 20:30 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w krotoszyńskim Kinie 3D Przedwiośnie odbędzie się projekcja biograficznego filmu dokumentalnego „Szukając Vivian Maier” opowiadającego niewiarygodną historię Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej i bardzo tajemniczej fotografki.
WSTĘP WOLNY!
Kolejnego dnia, w piątek 21 października w Galerii Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury oraz w galerii SMS (Strefa Młodej Sztuki) o godz. 19:00 odbędzie się podwójny wernisaż wystawy „Tu i teraz. Tam i wtedy”. Podwójny ponieważ wystawa będzie się składała z dwóch części. Organizatorem wystawy jest klub fotograficzny Blenda oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury a autorami prezentującym swoje zdjęcia są członkowie klubu Blenda: Malwina Faja, Zuzanna Nadzieja, Maciej Karolewski, Mirosław Kazowski, Witold Gruszka, Paweł Dułaj, Marcin Pawlik (kurator).
Tu i teraz to prosta historia o ludziach i przestrzeni, zarówno tej namacalnej, do bólu szorstkiej, niewymuskanej, jak i tej metafizycznej. To chwile zastane. Sekundy pomiędzy słowami. Coś, na co nie zwracamy uwagi w ciągłym biegu.
Stop.
Człowieku. Zatrzymaj się. Rozejrzyj dookoła. Ile rzeczy przegapiasz w każdej dobie, godzinie, sekundzie? Łapiemy chwile, by złożyć z nich coś głębszego, niż tylko krótkie spojrzenie. Tu i teraz to nie tylko obraz. To historia, to emocje, to opowieść o drugim człowieku. Widzisz tego gościa? Był portierem. Zawsze uśmiechnięty, pogodny. Nie wiem, gdzie jest teraz i na jakiej portierni opiera się zmęczony o wytarty blat, ale pamiętam jego radość, gdy zrobiłam mu to zdjęcie.
Fotografia tu i teraz to szczerość. To brak wyrafinowanych póz czy plastikowych uśmiechów. To chwila, ze wszystkimi jej przywilejami. To tu i teraz.
Tam i wtedy to tytuł drugiej, równolegle odbywającej się wystawy. Poznajemy tu ludzi i miejsca, których już nigdy nie poznamy, których już dawno nie ma. Tam i wtedyto wystawa intrygująca. Wchodzimy w świat szklanych negatywów znalezionych kiedyś na strychu. Nie wiemy kto jest autorem fotografii, nie wiemy kogo przedstawiają, ba!, nie wiemy nawet gdzie zostały wykonane. Wiemy tylko, że ktoś, tam i wtedy, kilka pokoleń przed nami czuł i myślał to samo. Chciał zatrzymać chwile i emocje. Spędziliśmy długie godziny na wydobyciu z kawałków szkła zaklętych w nich obrazów. Długie godziny na poszukiwaniu miejsc w których mogły być zrobione. Trop prowadzi do krotoszyńskiego szpitala. I tam się urywa.
|
Ostatnim akcentem Festiwalu będzie projekcja filmu "Sól ziemi", która odbędzie się w czwartek 27 października ok. godz. 20:30 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w krotoszyńskim Kinie 3D Przedwiośnie. Film opowiada o brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado, który przez 40 lat podróżował po świecie dokumentując ludzkość w okresie dramatycznych zmian.
WSTĘP WOLNY!
Więcej o festiwalu przeczytają Państwo na stronie internetowej głównego organizatora WBPiCAK w Poznaniu.