Spotkanie z X Muzą dobiegło końca…
Współczesny świat preferuje kino. X muza stała się bardzo ważna dla młodych odbiorców. Niestety młodzież nie zawsze posiada taką wiedzę o filmie, by świadomie brać udział w kulturze. Wzrasta zatem rola szkoły i nauczycieli w edukacji filmowej. Ważne jest zatem, aby z analfabetów uczynić mistrzów w tej dziedzinie, by stan edukacji filmowej w szkole był na wysokim poziomie.
Uczniowie klasy I gimnazjum pogłębiali wiedzę na temat filmu, biorąc udział w innowacji filmowej „Spotkanie z X Muzą” realizowanej od września 2015 roku do maja 2016. Młodzież jednocześnie brała udział w programie edukacyjnym „Filmoteka szkolna”, prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Podczas zajęć uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę oraz kształcili nowe umiejętności w zakresie kultury filmowej. Uczyli się krytycznego myślenia oraz swobody wypowiedzi. Zajęcia rozwijały twórczą i aktywną postawę.
W trakcie zajęć młodzież korzystała z materiałów pomocniczych zaczerpniętych z „Filmoteki szkolnej”. Poznała podstawowe pojęcia związane z powstawaniem filmów, historią kina, gatunki filmowe. Uczniowie samodzielnie napisali scenariusze, sprawozdania z obejrzanych filmów. Przygotowali plakaty przedstawiające zawody związane z produkcją filmu, takie jak scenarzysta, reżyser, operator. Nakręcili krótkie filmiki instruktażowe dotyczące rodzajów planów filmowych. Poznali m.in. tajniki animacji na podstawie filmu „Katedra” autorstwa Tomasza Bagińskiego. Potrafili podać przykłady adaptacji filmowych. W ramach zajęć odbyła się również projekcja i dyskusja nad filmem dokumentalnym o historii naszego miasta „Klucze”. Uczniowie wzięli również udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Polin, w ramach której na zajęciach odbyła się premiera filmu „Nie było żadnej nadziei”. Uczniowie przystąpili również do konkursu „Książki naszych marzeń” organizowanym przez Ministra Edukacji Narodowej „Nakręćmy się na czytanie!”. Jego celem była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu uczniowie nagrali film na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo…” Z dużym zaangażowaniem wcielili się w rolę reżysera, scenarzysty. Nagrany film umieścili na portalu Youtube.
Podsumowaniem wszystkich naszych działań była organizacja w szkole Dnia Edukacji Filmowej. Uczniowie przygotowali i poprowadzili zajęcia dla swoich młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej. Dzieci zostały podzielone na grupy w ramach których rozwiązywały różnorodne zadania związane z edukacja filmową m.in. układały puzzle, kręciły krótkie filmiki, rozpoznawały gatunki filmowe. W zajęciach wziął również udział dyrektor krotoszyńskiego kina pan Robert Sokołowski, który udzielił odpowiedzi na różne pytania dotyczące kina i filmu.
Uczniowie wskazywali, że udział w innowacji pozwolił im w bardziej krytyczny sposób spojrzeć na film. Jednocześnie uświadomili sobie, jak ogromnym przedsięwzięciem jest produkcja filmowa, ile osób jest w nią zaangażowanych. Dla uczniów udział w innowacyjnych zajęciach był też sposobem na interesujące spędzenie wolnego czasu, wymianę opinii, dyskusje. Spotkanie z X Muzą dobiegło końca, ale dla uczniów przygoda z filmem nadal trwa…
Podziękowania dla Państwa Łyskawów za wsparcie podczas realizacji Dnia Filmowego.