„Dzisiaj w Betlejem”
„Dzisiaj w Betlejem” – to tytuł kolejnego w cyklu „Spotkań z ciekawymi ludźmi”, które od dwóch lat realizujemy w naszej szkole. W czwartek 19 grudnia zaprosiliśmy dzieci i młodzież do obejrzenia i wysłuchania relacji z podróży do Ziemi Świętej chcąc im ukazać obecne Betlejem, współczesną, niełatwą jego historię, uwikłania polityczne i religijne oraz walory turystyczno – podróżnicze. Gościem honorowym była pani Małgorzata Mielcarek, na co dzień zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Krotoszynie, w czasie wolnym pasjonatka podróży po świecie.
Lekcję o Betlejem rozpoczęła nauczycielka historii, pani Agnieszka Ryba ukazując przeszłość Żydów, narodu rozpierzchłego po świecie, poszukującego swojego miejsca na Ziemi. Pani Agnieszka wyjaśniała młodzieży trudną historię Izraela i Palestyny, mówiła o rozegranych wojnach, codziennych konfliktach, największych atakach terrorystycznych.
Kolejna część prezentacji dotykała tematu różnych religii, które współistnieją w Betlejem: Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów. Dyrektor Sabina Rybakowska pokazała miasto, które otaczają obecnie wysokie mury i zmilitaryzowane ogrodzenia, zamieniając mające 4000 lat Betlejem w wirtualne więzienie dla palestyńskich, chrześcijańskich i muzułmańskich obywateli. Palestyńczycy mają nadzieję, że mur kiedyś zniknie, podobnie jak Mur Berliński.
Pani Małgosia Mielcarek opowiedziała zebranym o swojej podróży do Ziemi Świętej. Betlejem, Jerozolima, Nazaret, Jezioro Galilejskie, rzeka Jordan, Morze Martwe – to jedne z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc na Bliskim Wschodzie, które wywarły największe wrażenie na turystce z Polski. Miejsce, gdzie narodził się Jezus to świątynia wypełniona lampkami oliwnymi i przepełniona turystami, daleka od bogactwa i przepychu. Wokół niej gromadzą się, handlują palestyńscy chrześcijanie, u których można kupić wykonane z drewna oliwnego stajenki z figurami Świętej Rodziny. Ponieważ Betlejem znajduje się w Autonomii Palestyńskiej, codziennością jest widok modlących się w stojącym obok betlejemskiej świątyni meczecie. Betlejemskie miejsce Narodzenia nie przypomina tradycyjnych wyobrażeń, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale tym samym urzeka innością i tajemniczością. W prezentacji naszego Gościa nie zabrakło pięknych turystycznie zakątków, jak chociażby Pustynia Judzka oraz ciekawostek przyrodniczych: egzotycznych krzewów i kwiatów. Niecodzienny widok Beduinów czy wielbłądów – taksówek na obrzeżach Betlejem w niejednym z widzów zrodził marzenie o dalekiej podróży.
Bardzo dziękujemy pani Małgosi Mielcarek za przedświąteczne spotkanie i piękną lekcję o tradycji, kulturze i religiach Bliskiego Wschodu oraz przekazanie osobistych wrażeń i emocji z podróży do Betlejem.
Społeczność Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Benicach