×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /zs2/images/2012_2013/Nadanie_imienia.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /zs2/images/2012_2013/110_lecie.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2012_2013/Nadanie_imienia
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2012_2013/110_lecie

Tylko raz na wieczność zdarza się studziesięciolecie szkoły!!!

Miało ono miejsce czwartego i piątego października 2012 roku, to jest w czwartek i piątek.

Jak przed każdą podobnego typu uroczystością, przygotowania były długie i niezwykle intensywne. Waga zdarzenia była ogromna, bo trzeba było zaprezentować szkołę przed bardzo szerokim gronem osób z zewnątrz.

Próby i poprawki wystroju szkoły trwały do ostatniego momentu. Wielu było nas "niewiernych Tomaszów" którzy szeptaliśmy: "To się nie może udać!!" Serca truchlały, gdyż ciągle jeszcze coś nie pasowało, czegoś brakowało. Ale tak bywa zawsze przed tego typu wydarzeniami.

Od razu trzeba dodać, że wszystko udało się znakomicie. Na szczególne podkreślenie zasługuje postawa występujących uczniów. Nawet niektórzy zaproszeni goście zauważyli niemal profesjonalne zaangażowanie, a zarazem dużą swobodę, spontaniczność, niemal brak tremy - to jednak tylko tak wyglądało dla niewtajemniczonych; ogromnie dużo było napięcia i tremy. Całość "110-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 na Błoniu - zjazd absolwentów", można rzec, odbył się
w trzech, czterech etapach.

W czwartek (04.10.2012.) o godzinie 10.30 na sali gimnastycznej odbył się jubileusz dla najmłodszych uczniów Naszej Szkoły. Ze względu na długość uroczystości nasi najmłodsi obejrzeli tylko program artystyczny. I tak samo przedstawienie trwało ponad godzinę, jednak nawet tych najmłodszych trzymało w pewnym napięciu, choć z pewnością nie wszystko było dla nich w pełni zrozumiałe. Prapremiera, lub, jak niektórzy wolą, próba generalna wypadła znakomicie i została podsumowana długo niemilknącymi oklaskami.

I nadszedł piątek…

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Długą uroczystą mszę celebrował osobiście Biskup Kaliski Stanisław Napierała, a towarzyszyło mu czterech księży krotoszyńskich. Podczas tej mszy Szkoła Podstawowa nr 3 przyjęła nowego patrona, mianowicie Jana Pawła II. Znakomicie zaprezentował się chór szkolny pod dyrekcją pana Mariusza Kaźmierczaka.

Następnie młodzież, nauczyciele i wszyscy zaproszeni goście przenieśli się do siedziby Zespołu Szkół, konkretnie na salę gimnastyczną, gdzie obchody były kontynuowane od godziny 11.00.

Honorowe miejsca zajęli dostojni goście, a było ich około sto pięćdziesiąt osób. Wśród nich znaleźli się:

 1. Maciej Orzechowski - poseł na Sejm RP,
 2. Wojciech Ziemniak - poseł na Sejm RP,
 3. Zbigniew Brodziak - z biura poselskiego pana Leszka Aleksandrzaka,
 4. Stanisław Machowski - z biura senator Andżeliki Możdżanowskiej
 5. Dorota Kinal - kurator WKO,
 6. Aleksander Ziobro - dyrektor WKO oddział delegatury w Kaliszu,
 7. Maria Belina-Brzozowska - koordynator ds. Edukacji i Szkół Stowarzyszonych UNESCO,
 8. Franciszek Marszałek - radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,
 9. Leszek Kulka - Starosta Krotoszyński,
 10. ks. Adam Modliński - dziekan Dekanatu Krotoszyńskiego,
 11. ks. kanonik Kazimierz Ciszewicz,
 12. Zofia Jamka - przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie,
 13. Julian Jokś - burmistrz Miasta Krotoszyn,
 14. Liczni radni Rady Miejskiej i pracownicy Gminy w Krotoszynie,
 15. Komendanci policji, straży miejskiej i straży pożarnej,
 16. Naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta w Krotoszynie,
 17. Dyrektorzy innych instytucji i jednostek organizacyjnych,
 18. Dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów Miasta i Gminy Krotoszyn,
 19. Emerytowani nauczyciele i pracownicy Naszej Szkoły,
 20. Przedstawiciele Rady Rodziców byli i obecni,
 21. Sponsorzy i przyjaciele Naszego Zespołu Szkół.

Uroczystość rozpoczęła część oficjalna. Przede wszystkim wprowadzono na salę sztandary Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Mieliśmy zatem okazję pierwszy raz podziwiać już w szkole nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.

Następnie miały miejsca przemówienia bardzo wielu spośród zaproszonych gości. W miłych słowach wyrażali się o "naszej szacownej jubilatce", o atmosferze w niej panującej. Starali się przepowiadać pomyślną przyszłość szkoły i osób z nią związanych. Każdy z przemawiających miał kwiaty oraz drobne upominki dla szkoły, które wręczał na ręce naszej Pani Dyrektor.

Sporą niespodziankę sprawiła pani Maria Belina-Brzozowska z Warszawy. Uroczyście wręczyła wielkie wyróżnienie Naszemu Zespołowi mianowicie certyfikat Stowarzyszenia Szkół Sieci UNESCO. Bardzo niewiele szkół w Polsce spotkał taki zaszczyt.

Po tej godzinnej części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, czyli przedstawienie teatralne.

Cóż to było za przedstawienie?

Na początku widzimy trzy stare ławki szkolne, bujane fotele, kartki z dziejów Polski i szkoły oraz srebrny migający światłami wehikuł czasu.

I oto z tego wehikułu wysiada para staruszków. Dość przypadkowo zjawili się w szkole,
w której uczyli się przeszło sto lat temu. Trafili właśnie na obchody studziesięciolecia szkoły. Zaczyna się przeplatać odległa przeszłość z teraźniejszością. Widzimy rapującą młodzież obok ich rówieśników sprzed stu lat, którzy zmuszeni zostali do podjęcia twardej walki o język ojczysty
w szkole. Pojawiają się sportowcy i ekolodzy. Słyszymy muzykę z przeszłości i współczesną.
W spektaklu wielkie wrażenie robi krótka wypowiedź schorowanego już Papieża

W ten ciekawy sposób poznajemy przeszłość i teraźniejszość szkoły na Błoniu. Ale przede wszystkim można było podziwiać spontaniczność i zapał młodych artystów. Całe przedstawienie tchnie energią, radością i młodością.

Przedstawienie się skończyło, wróciła teraźniejszość, ale nie tylko. Goście mieli okazję zwiedzić starą i nową szkołę. I znów teraźniejszość spotyka się z przeszłością. Mamy sale pełne komputerów i tablic multimedialnych, a obok salę przeszłości, wspomnień. Tu nawet bardzo starzy absolwenci mogli odnaleźć siebie, nawet swoich rodziców na pożółkłych zdjęciach. Niektórzy po latach odnaleźli nawet swoje prace plastyczne.

Wieczorem (około godziny siedemnastej) duża część pracowników szkoły i absolwentów spotkała się w Centrum Usług Cateringowych. Można powiedzieć, że wieczór otwarł Staś Swora. To uczeń dopiero trzeciej klasy szkoły podstawowej. Zaśpiewał piosenkę o Szkole na Błoniu. Sam jest autorem jej słów.

Kilka osób opowiedziało historyjki z życia szkolnego, ale właściwy wieczór wspomnień miał miejsce w dużo mniejszych kółkach. Wiele osób spotkało się pierwszy raz od wielu, wielu lat. Czasami trudno było rozpoznać, przypomnieć sobie kolegów, uczniów, nauczycieli…

Zabawa była z pewnością znakomita i można powiedzieć, że to nie wieczór, ale wręcz "ciemna noc wspomnień". Ostatni goście opuścili lokal około pół do drugiej w nocy.

Niewątpliwie taka uroczystość nie powtórzy się prędko, jednak jej powodzenie dobrze rokuje na przyszłość, na obchody następnych rocznic w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie.

Dnipro

"Hej, na Błonie"
Tekst Staś Swora (klasa IIIa Szkoły Podstawowej)

1.
Hej, na Błonie droga mnie prowadzi,
czuję jakbym złapał w plecy wiatr.
Dawno temu Tato mi poradził;
Idź tą drogą, poznasz inny świat.
Gdy ktoś powie - Ta dzielnica nie dla Ciebie,
taki mały zapomniany świat.
Powiedz, że tu nikt nie martwi się o siebie,
lecz o zwykłych ludzi, jak Ty i Ja.

Refren

Wszystkie drogi prowadzą na Plac Szkolny,
gdzie historia swój początek ma.
Kto tu raz zaczynał edukację,
znów zapewne wróci tu nie raz.
Wszystkie drogi prowadzą na Plac Szkolny,
a tych dróg chyba jest ze sto.
Gdybyś tylko kiedyś chciał spróbować,
tutaj możesz swój odmienić los.

2.
Tu trenują zapaśnicy w "Suples-Błonie"
bardzo dobre klub wyniki ma.
Może jeśli trochę się postaram,
będę mógł powalczyć tam i ja.
Gdy dopadną Cię nieszczęścia i złamią,
pozostanie więc modlitwa do Madonny.
Ty pożegluj ku jedynej swej przystani:
Wszystkie drogi prowadzą na Plac Szkolny.

Refren

3.
Gdy poznałeś już edukacji czar,
wiesz już jak smakuje w szkole woda,
więc nie muszę chyba mówić Ci
dokąd teraz poprowadzi droga

Refren

 

Nadanie imienia

{gallery}2012_2013/Nadanie_imienia{/gallery}

110-lecie szkoly podstawowej nr 3

{gallery}2012_2013/110_lecie{/gallery}

Część oficjalna i część artystyczna - Fotos by Dnipro

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO