Przedstawiciele naszej szkoły w uroczystościach kanonizacyjnych św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII

W dniach od 26 do 29 kwietnia 2014 roku odbyła się Samolotowa Pielgrzymka Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej do Rzymu na Kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II oraz Błogosławionego Jana XXIII. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły: pani Dyrektor Mariola Kaźmierczak, pani Maria Sikora i ks. Jarosław Kołodziejczak .

 

Wraz z grupą pielgrzymów z Kalisza, Ostrowa, Kotłowa, Mikstatu i z wielu innych parafii diecezji w nocy z piątku na sobotę o godzinie 1:00 wyruszyliśmy na lotnisko do Berlina, skąd polecieliśmy samolotem niemieckich linii lotniczych Airberlin do Rzymuna lotnisko Fiumicino, gdzie spotykaliśmy wielu Polaków, ale była to dopiero zapowiedź tego, co zobaczyliśmy w centrum Rzymu. Niedzielna kanonizacja była głównym celem naszej pielgrzymki, choć sobotę spędziliśmy w przepięknym Rzymie. Towarzyszący nam księża odprawili  Mszę Św. W  kościele Chiesa  Domine  Quo Vadis. Po wspólnej mszy udaliśmy się na wycieczkę po Rzymie. Nawiedziliśmy Bazylikę św. Jana na Lateranie oraz Bazylikę św. Pawła za Murami. Gdy o 22.00 dotarliśmy do Watykanu, były tam już tysiące pielgrzymów, wśród nich ogromne rzesze Polaków. Niektórzy od sobotniego popołudnia czuwali na Placu św. Piotra. W tym gigantycznym tłumie spędziliśmy ponad 10 godzin,       nie było łatwo, ale zwieńczeniem  naszego wysiłku, było to, że znaleźliśmy się na Placu św. Piotra i wspólnie z rozradowanymi pielgrzymami z całego świata uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której papież Franciszek kanonizował dwóch papieży Jana Pawła II  i Jana XXIII. Było to dla nas wyjątkowe przeżycie, które zostanie na zawsze w naszej pamięci. Wszystkie dochodzące do placu ulice wypełnione były ludźmi, nad ich głowami unosiły się liczne biało-czerwone flagi. Tego dnia Rzym sprawiał wrażenie polskiego miasta odwiedzonego przez zagranicznych turystów. W każdym miejscu: na ulicach, placach, schodach kościołów, w metrze czy też autobusach, wszędzie spotykaliśmy uśmiechniętych rodaków. Z wielu miejsc słychać było melodię „Barki”, ulubionej pieśni Jana Pawła II.    

W poniedziałek udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli – ulubionego miejsca modlitwy św. Jana Pawła II gdzie wspólnie z pielgrzymami z Warszawy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Następnie  udaliśmy  się na wzgórze Monte Casino gdzie znajduje się klasztor benedyktynów i piękny cmentarz upamiętniający bohaterstwo polskich żołnierzy walczących w armii gen. Andersa podczas II wojny światowej. W tym szczególnym miejscu odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i odśpiewaliśmy  pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wieczór tego dnia upłynął nam na zwiedzaniu Rzymu. Zobaczyliśmy Schody Hiszpańskie– dzieło architektów Francesco de Sanctis                           i AlessandroSpecchi, znajdujące się przy Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna), Koloseum , Panteon -  świątynię powstałą ku czci siedmiunajważniejszych bóstw rzymskich oraz  Fontannę di Trevi.     

W ostatnim dniu naszej pielgrzymki, po Mszy Św. odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra. Wstęp do wnętrza Bazyliki jest bezpłatny, wcześniej jednak musieliśmy stanąć w kolejce do punktu prześwietlenia bagażu. Tego dnia trzeba było odczekać około trzech godzin, aby móc się pomodlić przy grobie  św. Jana Pawła II ; Jana XXIII i św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób  znajduje się  pod głównym ołtarzem. W bazylice i jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży. Niesamowite wrażenie robi kopuła zaprojektowana przez Michała Anioła, z której szczytu można oglądać wspaniałą panoramę Watykanu i Rzymu.

 Po zwiedzeniu bazyliki każdy z nas miał chwilę czasu na to, aby zaopatrzyć się w pamiątki, różańce, obrazki. Po wspólnym obiedzie, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w radości kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II,  udaliśmy się na lotnisko

i wróciliśmy do Krotoszyna.

27 kwietnia - kanonizacja to wielkie wydarzenie, kolejna ważna data  w historii naszego kraju, a także w historii naszej szkoły, której patronuje św. Jan Paweł II.

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO