Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione w 1937 roku.

 

W naszej szkole już 7 listopada 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdego roku przeżywamy tą uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo. Tym razem klasa IA gimnazjum wraz z paniami Pauliną Sztuder-Talagą oraz Aleksandrą Cerekwicką przygotowała program artystyczny. Apel jak co roku rozpoczął się podniesieniem flagi państwowej oraz wprowadzeniem sztandarów szkoły podstawowej i gimnazjum. Następnie przemówienie wygłosiła pani Dyrektor Mariola Kaźmierczak, po czym uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły Jana Pawła II. W części artystycznej obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Pociąg do wolności”. Uczniowie zafundowali nam podróż po stacjach, którym towarzyszyły patriotyczne wiersze i piosenki. Wszystkich zachwyciła piękna recytacja patriotycznego wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś ?” z tomiku Katechizm polskiego dziecka z 1900 roku w wykonaniu pierwszoklasistów Oliwii Hadryś i Jakuba Dzwoniarka z kl. IA pani Anny Werner. Prosta forma wiersza, nawiązująca do dziecięcych wyliczanek sprawiła, że stanowił on najprostszą formę edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia. Z kolei oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór pod batutą pana Mariusza Kaźmierczaka.

 Dyrekcja oraz poczty sztandarowe z naszej szkoły pod opieką pana Mariusza Marzyńskiego i pani Ewy Jańczak wzięły również udział w gminno-powiatowych uroczystościach wraz z przedstawicielami władz samorządowych, organizacji kombatanckich, politycznych, nauczycieli i młodzieży. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się 10 listopada o godz. 18.00 podniesieniem flagi państwowej na Ratuszu. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac Jana Pawła II, gdzie pod pomnikiem Wolności delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny.

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO