Owoce i warzywa są w diecie dziecka niezbędne. Powinny urozmaicać dania główne składając się na nie w pokaźnym procencie oraz stanowić smaczne i zdrowe przekąski między posiłkami. Mają w sobie składniki, których nie sposób przecenić. Ich dostarczenie dziecku pozwala mu nie tylko na właściwy rozwój w czasie wzrostu, ale także zachowanie zdrowia w wieku dorosłym. Warto także podkreślić, że zawarte w owocach i warzywach witaminy (szczególnie C, ale też A, E, K i kwas foliowy) mają znaczny wpływ na poziom odporności dziecka.

 

Owoce w szkole dostają dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Zazwyczaj są to jabłka, gruszki, truskawki. Dzieci oprócz owoców dostają również warzywa – marchewkę, paprykę, rzodkiewki. Uczniowie mogą również spożywać soku owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.

Każde dziecko otrzymuje jednorazowo porcję, która składa się z jednego produktu owocowego i jednego warzywnego. Unijny program ma za zadanie przeciwdziałać otyłości wśród dzieci, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, które wywołane są przez nieodpowiednią dietę. Komisja Europejska jest zdania, że około 5 mln dzieci jest otyłych. U 17 mln zdiagnozowano nadwagę.

Program „Owoce w szkole” ma pomóc w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci, a także wpoić najmłodszym dzieciom zasady zdrowego odżywiania się.

W związku z tym, przez okres pięciu tygodni, uczniowie klas drugich naszej szkoły, pod okiem wychowawców: Anny Werner, Joanny Kaletki i Elżbiety Mieloch oraz Karoliny Bączkiewicz, raz w tygodniu na zajęciach technicznych, realizowali różne pomysły związane tematycznie.

Były to: kukiełki z owoców i warzyw, sałatki owocowe, sałatki warzywne, kolorowe kanapki, szaszłyki oraz soki owocowo-warzywne.

Wyglądało i smakowało znakomicie!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji programu ministerialnego, jak również jednego z czterech kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019:

  • Wdrażanie nowej postawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO