Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45829515
Wiadomości
grafika
Listy z Oki. Przywitanie Nowego Roku w Okinoshimie

Zapraszamy Państwa do lektury artykułów pisanych przez Jagodę Wołoszyn z Wysp Oki specjalnie dla Krotoszyna.

Jagoda Wołoszyn znalazła się w Japonii w ramach Programu JET organizowanego przez Ambasadę Japonii w RP. Pracuje na Wyspach Oki od września 2016 roku. Odwiedziła Krotoszyn w lipcu 2016 roku podczas uroczystego podpisania umowy między Miastem i Gminą Krotoszyn a Miastem Okinoshima (Japonia). Występowała wtedy w roli tłumacza języka japońskiego

 

Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i japonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie zatrudniona jestem przez prefekturę Shimane i pracuję w Komitecie Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki. Do moich obowiązków należą głównie tłumaczenia pisemne i ustne, wspieranie działań promujących Wyspy Oki i tutejszy geopark oraz działania wspierające przy wymianie między Krotoszynem a Okinoshimą. Poprzez ten cykl informacyjny mam nadzieję przyczynić się do rozwoju relacji między tymi dwoma miastami, a także szerzyć informacje na temat Okinoshimy i Japonii.

Jagoda Wołoszyn

 

 

Przywitanie Nowego Roku w Okinoshimie

 

Tak jak większość świata, również Japończycy witają nowy rok 1 stycznia. Jednak w porównaniu do obchodów chociażby w Europie, japońskie „świętowanie” jest o wiele spokojniejsze, a zarówno 31 grudnia i 1 stycznia spędzany jest najczęściej w gronie rodzinnym. Nie odbywają się też pokazy sztucznych ogni, które są tak popularne w innych krajach.

Dużą wagę przywiązuje się do tego, by na stole pojawiły się tradycyjne noworoczne potrawy. Bardzo rozpowszechnione są osechi-ryōri (zestaw potraw podawanych w dekaracyjnych pudełkach, ich zawartość jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu) i ozōni (zupa z kawałkami ryby, owocami morza, warzywami i mochi, czyli ciastkami z klejącego ryżu).

W Okinoshimie nowy rok jest obchodzony podobnie jak w całej Japonii. Trzeba jednak pamiętać, że na rozwój kultury tego miasta duży wpływ miały warunki geograficzne, szczególnie położenie na dosyć odległej wyspie. Z tego względu rybołóstwo pełni bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców. Odzwierciedlone jest to także w rytuałach, które odbywają się na wyspie na początku każdego nowego roku. Jednym z takich przykładów jest rytuał matsunaoshi, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na morzu i obfitych połowów. Zwyczajowo odprawiany jest na morzu, jednak w przypadku jednego z okręgów miasta (Imazu) wyjatkowo ma on miejsce w środku świątyni (świątynia Shiratori). W rytuale używany jest drewniany model łodzi kitamaebune, który został w przeszłości złożony w ofierze bóstwu tej świątyni. Sam rytuał jest bardzo prosty i krótki – polega na trzyipółkrotnym przeciągnięciu łodzi dookoła pomieszczenia w jednym z budynków świątyni (haiden). Rytuał odbył się jak co roku 2 stycznia, a jak widać na zdjeciach pogoda wyjątkowo dopisała.

 

Autorka zdjęć: Yukari Yonekura (Komitet Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki; Oki Islands UNESCO Global Geopark)

 

Świątynia Shiratori

 

Przygotowanie łodzi, rozłożenie żagla.

 

Krótka modlitwa przed rozpoczęciem rytuału.

 

Przeciąganie łodzi dookoła pomieszczenia.

 

Model łodzi chowany jest pod dachem świątyni.

Dla zainteresowanych link do strony FB geoparku Wysp Oki: (FB miasta jest tylko po japońsku): https://www.facebook.com/OkiIslandsGlobalGeopark

ikona daty19-01-2017, 14:58 ikona autorammc ikona wyświetleń3550
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt