Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego projekt "Leśmian... a jednak czytamy" oraz galerii zdjęć (kliknij zdjęcie poniżej) ze spotkania, które odbyło się w piątek 1 grudnia br. w sali Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Gościem honorowym wydarzenia był senator RP Jerzy Fedorowicz, który objął swym patronatem cały projekt. Muzyczną atrakcją wieczoru był występ Malwiny Paszek i Tomasza Grdenia z projektem Przedwojenne Piosenki.
To co wydarzyło się w Krotoszynie krótko zrecenzował na swoim Facebooku sam senator RP Jerzy Fedorowicz :)
O projekcie...
Leśmian, to poetycki geniusz, uznawany za najbardziej nowatorską i oryginalną postać literatury polskiej XX w. Jest Leśmian poetą, którego wiersze żyją i intrygują do dzisiaj. Sięgają do zakamarków naszych egzystencjalnych wątpliwości i pierwotnych emocji. Stworzył niezwykły świat i stworzył nowe słowa, którymi go opisał. Czytamy Leśmiana teraz, w epoce obrazkowej, epoce smartfonów i Internetu i staramy się odczytać jego filozofię, relacje z Bogiem i naturą, próbujemy otrząsnąć się zez ogarniającej nas wszechpornografii i oddać się czystej i pięknej namiętności.
Pomysł projektu „Leśmian … a jednak czytamy” urodził się jeszcze w zeszłym roku, kiedy Senat RP rozpatrywał propozycje patronów roku 2017. Wśród propozycji pojawiła się postać Bolesława Leśmiana, zgłoszona przez senatora Jerzego Fedorowicza, przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Swój wniosek senator poparł deklamacją - w końcu jest niezłym aktorem - słynnego wiersza „Dziewczyna”. Ale ani merytoryczna argumentacja, ani element artystyczny, nie zrobiły na gremium większego wrażenia. Nieprzekonywujące okazały się też daty - w tym roku obchodzimy 140 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci Mistrza.
Senator Jerzy Fedorowicz objął patronatem naszą społeczność i wspólnie nie pozwalamy zapomnieć jednych z najpiękniejszych strof w polskiej literaturze.
Działamy w świecie, w którym wartości utylitarne i hedonistyczne zdominowały dobro intelektualne i duchowe, a większość instytucji kultury i sztuki zmieniło się w centra rozrywki, oferujące w miejsce ambitnych propozycji „strawę szybko i łatwo przyswajalną”.
Inaczej jest w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, uczestnicy naszego projektu odkrywali dla siebie na nowo poezję, budzili w sobie dawno zapomniane emocje w trakcie poszukiwania odpowiedniego dla siebie wiersza, często już niepamiętanego poety. Nasza akcja sprzyjała obcowaniu z bardzo wymagającą poezją, która nagle ożyła przez naturalną interpretację wierszy, przez udział zwykłych, a zarazem niezwykłych ludzi.
Z końcem tego roku Senat RP podjął jednak kilka inicjatyw związanych z leśmianowskimi rocznicami; w gmachu senatu otwarto wystawę poświęconą poecie, wspólnie z Instytutem Badań Literackich zorganizowano konferencję naukową w której nota bene wziął udział manager projektu Paweł W. Płócienniczak i w końcu 15 listopada podjęta została okolicznościowa uchwała dla uczczenia Bolesława Leśmiana.