Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818281
Wiadomości
Benice po śladach przeszłości (fot.)

Właśnie rozpoczął się drugi rok pracy uczniów z Zespołu Szkół Benicach nad projektem „Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość”...

... przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gimnazjaliści z Benic z wielkim entuzjazmem pod kierunkiem nauczycielek – Agnieszki Ryby oraz Bogumiły Pawlik – rozpoczęli pracę nad projektem pn. „Osadnictwo niemieckie na terenie Krotoszyna i okolic”. Praca nad projektem ma za zadanie przybliżyć uczniom historię ich regionu, umożliwić im poznanie własnej kultury, która niejednokrotnie splatała się z kulturą niemiecką.
W minionym roku szkolnym uczniowie, realizując projekt,  zapoznawali się z życiem codziennym Niemców na terenach Krotoszyna i okolic. Poznawali ich religię, szkolnictwo, rzemiosło, handel, przemysł, administrację. Śledzili udział ludności niemieckiej w ważnych wydarzeniach historycznych oraz poszukiwali informacji o znanych Niemcach pochodzących z Krotoszyna, takich jak Ulrike Hensche – pisarka, Georg Huth – wykładowca uniwersytecki, Otto Roquette – poeta.
Uczniowie na podstawie dostępnych źródeł opracowali przewodnik, dotyczący miejsc związanych z historią ludności niemieckiej na terenie Krotoszyna. Uwzględnili w nim cmentarz ewangelicki przy ul. Rawickiej, kościół św. Andrzeja Boboli – dawniej kościół ewangelicki, pałac Gałeckich – dawną własność rodu von Thurn und Taxis oraz budynek po dawnej szkole niemieckiej przy ul. Rawickiej. Porządkowali także cmentarz ewangelicki, wykonali zdjęcia płyt nagrobnych, spisali z nich informacje dotyczące zmarłych w celu przetłumaczenia ich z języka niemieckiego na język polski.
Uczniowie oraz sojusznicy projektu wypowiadali się o nim bardzo pochlebnie. Dyrektor benickiej szkoły Sabina Rybakowska podkreśliła, że projekt „ pozwoli lepiej poznać historię niemieckiej społeczności mieszkającej w naszym mieście przed II wojną światową. Być może uda się młodemu pokoleniu przełamać stereotypy myślowe i złagodzić tragizm historii, która w dalszym ciągu raczej dzieli niż łączy oba narody. Dzięki projektowi uczniowie zrozumieją, że podobnie jak kiedyś możliwe jest i dziś współistnienie obok siebie wielu kultur i wielu narodów”.
Kolejnym krokiem pracy nad projektem jest październikowy wyjazd uczniów z Benic do Warszawy na ogólnopolską konferencję, która stanowi jeden z elementów obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Mamy nadzieję, że zdobyta podczas konferencji wiedza umożliwi uczniom odkryć – często zadeptane -  ślady wielokulturowej przeszłości naszego regionu.
Bogumiła Pawlik


fot. arch.

1_022_400_02
ikona daty08-10-2008, 15:17 ikona wyświetleń2213
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt