baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
„Powstanie Wielkopolskie na ziemi krotoszyńskiej”
Broszura jubileuszowa pt. „Powstanie Wielkopolskie na ziemi krotoszyńskiej”

 

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Regionalne w Krotoszynie opublikowało okolicznościową broszurę, prezentującą przebieg powstania w naszym powiecie. Wydanie tego folderu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu krotoszyńskiego Urzędu Miejskiego.

 

Folder jest rozprowadzany bezpłatnie, jednak aby go otrzymać, należy zwiedzić naszą ekspozycję stałą lub czasową. Zostanie on również podarowany uczniom biorącym udział w lekcjach muzealnych na temat Powstania Wielkopolskiego, a kilka egzemplarzy trafi do instytucji, które wypożyczają od nas wystawę objazdową.

 

 

Fragment wstępu:

 

Rok 2018 to rok wielkich rocznic. Wiosną obchodziliśmy 250. rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej oraz walk, które jej towarzyszyły w naszym regionie. Podobnie ma się sprawa z wydarzeniami Wiosny Ludów, których 170. rocznica minęła również wiosną tego roku. Przed nami natomiast listopadowe uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz grudniowe obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

Dla nas – Wielkopolan, szczególnie ważne zdają się być obchody poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, ponieważ to właśnie ten udany zryw stał się dla naszego regionu prawdziwym początkiem niepodległości. To Powstańcy wyzwalali z rąk niemieckich wielkopolskie miasteczka i wsie, to oni przelewali krew, by wreszcie, na podstawie międzynarodowych traktatów, nasz region został włączony w granice niepodległej Polski.

 

Muzeum Regionalne w Krotoszynie nie potrzebuje okrągłych rocznic, by dbać o pamięć o Powstaniu i Powstańcach. Od lat organizujemy konkursy na temat zrywu z lat 1918/1919, przygotowujemy poświęcone tej insurekcji wieczornice, angażujemy się w lokalne obchody i inicjatywy, które upamiętniają wysiłek podjęty przez naszych dziadów sto lat temu.

 

Postanowiliśmy jednak w tym wyjątkowym roku pójść nieco dalej. Przez 4 miesiące na krotoszyńskim Rynku prezentowaliśmy wystawę plenerową na temat Powstania w naszym regionie, a od września objazdową wersję tej ekspozycji bezpłatnie udostępniamy szkołom i innym instytucjom. W listopadzie odbędzie się z kolei poświęcona jubileuszowym wydarzeniom rekonstrukcja historyczna, w ramach naszego, tradycyjnego już cyklu „Wehikuł Czasu”. 

 

Broszurka jest swoistym podsumowaniem wydarzeń w roku 2018 i zaproszeniem do obchodów rocznicowych roku 2019. Chcemy również w ten krótki i zwięzły sposób przybliżyć mieszkańcom miasta wydarzenia Powstania Wielkopolskiego na naszym, często nieco zapomnianym terenie. Autorem broszury jest dyrektor naszego Muzeum – Piotr Mikołajczyk.

ikona daty04-10-2018, 15:08 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń1274
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt