baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Wieczornica pamięci Postania Wielkopolskiego w 100. rocznicę wybuchu zrywu
Powiązane galerie:
Wieczornica w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

W czwartek 27 grudnia w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie już po raz czwarty miła miejsce wieczornica pamięci Powstania Wielkopolskiego, tym razem z okazji okrągłej, 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego zrywu.

 

Podczas spotkania na parterze budynku poklasztornego, bardzo licznie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie: Małgorzatę Czachorek i Barbarę Pożarycką. W tej części wieczornicy wystąpili uczniowie i absolwenci krotoszyńskiej „Jedynki” wraz z zaproszonymi przez siebie przyjaciółmi. 

 

W drugiej część spotkania Piotr Mikołajczyk – dyrektor krotoszyńskiego Muzeum, przy pomocy specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej, przedstawił problematykę umundurowania i uzbrojenia powstańców wielkopolskich od grudnia 1918 roku do marca roku 1919.

 

Następnie, już tradycyjnie, wystąpił dr Edward Jokiel – prezes krotoszyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Były nauczyciel krotoszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego omówił i przedstawił propozycję utworzenia w okolicy Krotoszyna II. (niebieskiego) pieszego szlaku powstańczego (miejscami pamięci i walk – Krotoszyn – Perzyce – Zduny – Borownica). Również i to wystąpienie zostało zilustrowane prezentacją.

 

Każdy z przybyłych na uroczystość gości otrzymał okolicznościową broszurkę, wydaną jakiś czas temu przez nasze Muzeum z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania oraz przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 1 ulotkę z patriotycznymi cytatami.

 

Organizatorzy wydarzenia:

- Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie,

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie,

- Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Krotoszynie.

 

Honorowym patronatem imprezę objął Burmistrz Krotoszyna.

 

Do zobaczenia za rok!

ikona daty28-12-2018, 09:54 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń342
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt