baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Wystawa plenerowa w wartowni przed budynkiem krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego
Listy uczestników Powstania Wielkopolskiego na ziemi krotoszyńskiej przed Muzeum

 

W związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego w zrekonstruowanej budce strażniczej, usytuowanej pod budynkiem krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, wywieszono listy zawierające uczestników walk powstańczych z lat 1918 – 1919 na ziemi krotoszyńskiej.

 

Listy, mimo iż nie są kompletne, zawierają aż 1740 nazwisk powstańców wielkopolskich z naszego regionu. Ułożono ich w porządku alfabetycznym i powiązano z miejscem urodzenia, zamieszkania, bądź służby. Będziemy wdzięczni za wszelkie udokumentowane uzupełnienia. Liczymy na to, że w 100. rocznicę zakończenia walk powstańczych na naszym terenie (8 marca), na tej dość unikatowej wystawie plenerowej będziemy mogli wywiesić już uzupełnione listy.

 

Ekspozycja w wartowni potrwa aż do jubileuszu 100. rocznicy podpisania traktatu wersalskiego (28 czerwca), który to dokument zakończył oficjalnie również walki w Wielkopolsce.

Ekspozycja plenerowa w wartowni

Ponadto od 27 grudnia do 8 marca w tej samej budce pojawiać się będą także ulotki pod wspólnym tytułem „Krotoszyńskie Karty Niepodległości”. 42 karty, częściowo publikowane już w wersji elektronicznej na „facebookowej” stronie muzeum, przedstawiają najważniejsze wydarzenia przełomu lat 1918 – 1919, które dorowadziły do włączenia ziemi krotoszyńskiej w granice Niepodległego Państwa Polskiego. Karty zostały przygotowane we współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw (CKI).

 

Nowe karty będą pojawiały się codziennie w dni robocze, a osoby regularnie odwiedzające budkę będą miały szansę zebrać komplet jubileuszowych ulotek.

Sama wartownia została wykonana przez pracownika naszego muzeum – Sebastiana Śwista na potrzeby organizowanego pod koniec listopada "Wehikułu Czasu". Jest ona rekonstrukcją budek strażniczych, jakie usytuowane były przed miejscowymi obiektami wojskowymi i willami oficerów garnizonu pod koniec zaborów. Rekonstrukcji dokonano głownie na podstawie dostępnych w naszym muzeum, licznych fotografii.

Budkę zrekonstruowano na potrzeby tegorocznego Wehikułu Czasu

ikona daty20-12-2018, 10:42 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń697
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt