baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Rekonstruktorzy uczestniczący w tegorocznym "Wehikule Czasu" (za GRH Kreutz)
„Wehikuł Czasu – Powstanie Wielkopolskie” i „Polskie Drogi do Niepodległości”


W ostatnim czasie w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym odbyły się dwie imprezy związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Było to spotkanie pod tytułem „Polskie Drogi do Niepodległości” oraz impreza rekonstrukcyjna „Wehikuł Czasu – Powstanie Wielkopolskie”.


W czwartek 15 listopada odbyło się już szóste wydarzenie z cyklu „Muzealne Spotkania z Historią”. Spotkanie związane było z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a prelekcję pod tytułem „Polskie drogi do Niepodległości” wygłosił Piotr Mikołajczyk dyrektor krotoszyńskiego Muzeum.


W niedzielę 25 listopada w budynku Muzeum Regionalnego oraz jego okolicach miała miejsce czwarta edycja cyklicznych wydarzeń rekonstrukcyjnych pod wspólnym hasłemWehikuł Czasu. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Regionalne w Krotoszynie we współpracy z Urzędem Miejskim w Krotoszynie, Pocztem Wierzbięty z Krotoszyna oraz Radą Osiedla nr 1. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Krotoszyna, a jej sponsorem był SGB Bank Spółdzielczy w Krotoszynie.


Tegoroczna impreza nawiązywała do 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaproszone grupy rekonstrukcyjne prezentowały swoje wyposażenie i umundurowanie, ponadto w samym muzeum udostępniona została wystawa poświęcona lokalnemu powstaniu na ziemi krotoszyńskiej oraz wystawa stała. Na krotoszyńskim Rynku i w jego okolicach pojawiły się także patrole powstańcze. Podczas „Wehikułu Czasu” zaprezentowano również okolicznościową broszurę poświęconą lokalnym wątkom Powstania, a punktem kulminacyjnym imprezy była wieczorna inscenizacja walk o koszary klasztorne.


Galerie zdjęć:
Życie Krotoszyna
Krotoszyn Niezwykły
Gazeta Krotoszyńska
Urząd Miejski w Krotoszynie

Filmy:
Gazeta Lokalna Krotoszyn
Gazeta Krotoszyńska
Parafia pw. św. św. Piotra i Pawła w Krotoszynie
Franiciszek Kurzawa


Dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy grupom rekonstrukcyjnym:

Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kreutz 1914

Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Krola II Króla Rumunii

Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”


Do zobaczenia za rok!

ikona daty26-11-2018, 15:10 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń686
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt