Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818620
Wiadomości
grafika
Listy z Oki. Nadejście wiosny i otwarcie sezonu turystycznego (6)

Wraz z nadejściem wiosny powoli robi się coraz cieplej, a morze otaczające wyspy się uspokaja. Przeprawa promem na wyspy staje się przyjemnością. W czasie podróży można podziwiać widoki lub obserwować morze. Szczęśliwcom udaje się czasami zobaczyć delfiny lub wieloryba. W dniu równonocy wiosennej (21 marzec) można też wybrać się do lokalnej świątyni Kasuga, gdzie słońce wstaje w tym dniu dokładnie pośrodku bramy torii prowadzącej do świątyni. Pokonując lenistwo wstałam o piątej rano i pojechałam ze znajomą obejrzeć to zjawisko. Z rozmowy przeprowadzonej z lokalnym mieszkańcem wynika, że w ostatnich dwóch latach zachmurzenie nie pozwalało na zobaczenie wschodu słońca. My w tym roku mieliśmy szczęście!

Marzec jest też miesiącem kiedy oficjalnie rozpoczyna się sezon turystyczny. Z tej okazji Stowarzyszenie Turystyki Oki organizuje w każdy weekend marca i kwietnia specjalne wydarzenia by powitać pierwszych turystów sezonu. Wziąć udział mogą też chętni mieszkańcy miasta. Mi udało się to w sobotę 18 marca. Wydarzenie podzielone było na dwie części: występ lokalnego Stowarzyszenia Pieśni Ludowych Oki oraz występ grupy bębniarzy taiko (rodzaj japońskiego bębna).

W pierwszej części zaprezentowane zostało 5 tradycyjnych utworów, wszystkie charakterystyczne dla regionu Oki. Pierwszym z utworów była pieśń „Shigesa bushi”, który jest chyba najbardziej znanym utworem w Okinoshimie. Jest to m.in. pieśń która puszczana jest z głośników promu za każdym razem gdy prom wpływa do portu Okinoshimy. W związku z tym słyszałam ją już wiele razy, ale na żywo tak naprawdę po raz pierwszy. Śpiewającym i tańczącym artystkom towarzyszyły dwie pani grające na shamisenie (strunowy instrument muzyczny) oraz pan wybijający rytm na bębnie.

Chętych zapraszam do posłuchania utworu w wykonaniu zwycięzcy w corocznym ogólnokrajowym konkursie śpiewu (2015 r.; https://www.youtube.com/watch?v=4QcoLWZvUU8).

Historia tego jak pieśń ta pojawiła się na wyspach Oki jest bardzo ciekawa i związana z historią i położeniem geograficznym wysp. Wyspy Oki były w przeszłości portem w którym zatrzymywały się liczne statki handlowe. Sprawiło to, że w kulturze Oki można odnaleźć wiele elementów, które zostały „przywiezione” przez te statki z różnych części Japonii. „Shigesa bushi” przypłynęła z położonej w centralnej części Japonii prefektury Niigata. Oczywiście na przestrzeni lat zmieniła swoją formę i różni się od tej oryginalnej.

Wydarzenie zakończył pełen energii występ lokalnej grupy grającej na bębnach taiko. Celem działalności grupy jest podtrzymywanie tradycji i przekazywanie wiedzy o taiko następnym pokoleniom mieszkańców. Jak można pewnie wywnioskować z wielkości bębnów widocznych na zdjęciach, muzykę czuło się całym ciałem.

Zarówno to wydarzenie jak i wybranie się do Świątyni Kasuga by zobaczyć wschód słońca pozwoliło mi poczuć jak dużą wagę przywiązują Japończycy do zmieniających się pór roku. W kwietniu czeka nas wiele festiwali nawiązujacych do budzącej się przyrody, w tym oczywiście też do kwiatów wiśni (sakura). Zapraszam do lektury następnych odcinków!

 

(Jagoda Wołoszyn)

 

 

Z powodu zachmurzenia początkowo nie było widać wschodzącego słońca.

(fot. Jagoda Wołoszyn)

 

 

Około 5 minut po czasie kiedy miało wzejść słońce na horyzoncie pojawił się nieśmiały zarys. (fot. Jagoda Wołoszyn)

 

 

Po kilku minutach można było już podziwiać słońce znajdujące się dokładnie pośrodku bramy torii.(fot. Jagoda Wołoszyn)

 

 

 (fot. Jagoda Wołoszyn)

 

Tradycyjna pieśń ludowa i taniec „Oki shigesa bushi”. (fot. Jagoda Wołoszyn)

 

 Tradycyjna pieśn ludowa i taniec „Oki owara bushi”. (fot. Jagoda Wołoszyn)

 

Występ zespołu bębniarzy taiko. (fot. Jagoda Wołoszyn)

 

Występ zespołu bębniarzy taiko. (fot. Stowarzyszenie Turystyczne Oki)

 

Figurki kapp (demon wodny z legend japońskich, wspomniany wcześniej w drugim odcinku serii) w wiosennej odsłonie.

(fot. Jagoda Wołoszyn)

 

 

 

Przeczytaj również

* Listy z Oki. Przywitanie Nowego Roku w Okinoshimie (1)

* Listy z Oki. Nadeszła zima (2)

* Listy z Oki. Festiwal ekologiczny (3)

* Listy z Oki. Japońskie cedry (4)

* Listy z Oki. Aktywny wypoczynek na wyspach (5)

ikona daty30-03-2017, 08:45 ikona autorammc ikona wyświetleń1937
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt