Pociąg „Ewakuacja 39” to okolicznościowy przejazd składu retro na trasie Krotoszyn – Koło – Krotoszyn. Przejazd ma związek z 75. rocznicą nalotu lotnictwa niemieckiego na stojący na stacji kolejowej w Kole pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna. Wydarzyło się to 2 września 1939 roku.
W 1939 r. w związku możliwością wojny z III Rzeszą przewidywano ewakuację instytucji rządowych (min. urzędów pocztowych) wraz personelem. Ewakuacji podlegały również rodziny wycofujących się urzędników. Pociagi ewakuacyjne dla rodzin wojskowych, policjantów, urzędników, kolejarzy, pocztowców miały dotrzeć na przewidywane zaplecze frontu.
Z Krotoszyna pociąg odjechał 1 września w godzinach popołudniowych, jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin, Konin. 2 września ok. godziny 15.00 podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole skład został zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Zginęło wówczas i zmarło w szpitalu w Kole i Koninie z powodu ran sto kilkadziesiąt osób. Dalsza trasa ewakuacyjna wiodła przez Warszawę do miejscowości: Narol, Rawa Ruska, Żółkiew w województwie lwowskim. Ewakuowane osoby zostały rozlokowane w różnych miejscowościach, m.in. w Turynce.
Przyjazd pociągu retro do Koła powiązany jest z uroczystością odsłonięcia nowego pomnika na cmentarzu parafialnym. Pomnik upamiętnia ofiary tragedii sprzed lat.
Osoby pragnące uczestniczyć 2 września w uroczystościach w Kole prosimy o kontakt z p. Sylwią Nawrocką z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, tel. 62 722 74 53.
(red.)