Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827560
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja03-09-2014 13:58
ikona autorib
ikona ilości zdjęć80
Odsłonięcie pomnika w Kole

2 września 2014 roku na cmentarzu w Kole spotkali się mieszkańcy dwóch odległych od siebie o ponad 100 km miast: Koła i Krotoszyna. Wzięli udział we mszy świętej, by stanąć później nad zbiorową mogiłą, w której leżą ofiary nalotu niemieckiej eskadry na dworzec kolejowy w Kole i stojący w jego pobliżu pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna. Do tragicznego wydarzenia doszło równych siedemdziesiąt pięć lat temu, w drugim dniu kampanii wrześniowej. Przypomnieli o tym w swoich wystąpieniach burmistrzowie Koła i Krotoszyna oraz pan Aleksander Łopaczyk, świadek i uczestnik nalotu.

Wrześniową uroczystość przygotowały kilkuletnie starania władz samorządowych obydwu miast oraz praca członków towarzystw, zajmujących się historią. W Krotoszynie gromadzeniem wiedzy dotyczącej ofiar nalotu zajmował się prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej pan Antoni Korsak. Dzięki jego wysiłkom udało się stworzyć zawierającą ponad sto nazwisk listę ofiar nalotu, mieszkańców Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Koźmina, Jarocina, Dobrzycy. To ich nazwiska znalazły się na pomniku, który przykrył zbiorową mogiłę. Listę udało się stworzyć dzięki apelom i artykułom w prasie, rozmowom z rodzinami ofiar i uroczystym spotkaniom, na których przywoływano tamto wydarzenie.

2 września 2014 roku z dworca w Krotoszynie wyruszył zabytkowy pociąg, który wiózł do Koła ponad dwieście osób z Krotoszyna, Kobylina, Zdun i Koźmina Wlkp. Wśród pasażerów znajdowali się: osoby, które przeżyły nalot, władze samorządowe Zdun, Krotoszyna, Kobylina i Koźmina, mieszkańcy tych miast oraz grupa krotoszyńskich gimnazjalistów w strojach nawiązujących do przedwojennych. Na dworcu w Jarocinie podróżnym złożył krótką wizytę burmistrz Jarocina.


Na dworcu w Kole pasażerowie pociągu ujrzeli kilkusetosobową grupę mieszkańców tego miasta z jego burmistrzem oraz ubraną w mundury grupę uczniów jednej z kolskich szkół o specjalności wojskowej. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniająca nalot, wmurowaną w budynek dworca. Potem podstawionymi autobusami podróżni dotarli na cmenatrz, gdzie odprawiona została msza święta, a następnie odsłonięto pomnik na zbiorowej mogile. Odsłonięcie zostało poprzedzone wystąpieniami burmistrzów Koła i Krotoszyna oraz pełną emocji opowieścią pana Aleksandra Łopaczyka.

Po posiłku przygotowanym w znajdującej się w pobliżu szkole większość gości została odwieziona autobusami na dworzec i wróciła pociągiem do Krotoszyna, natomiast burmistrz i towarzyszące mu osoby udały się do domu kultury na spektakl teatralny zatytułowany „Wartbrücken”.

Dariusz Matysiak, autor i reżyser przedstawienia, zadedykował swój spektakl pamięci wszystkich mieszkańców Koła, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Mieszkańcom Krotoszyna spektakl zostanie przedstawiony 14 września o godz. 17.00 w kinie Przedwiośnie.

 

* Odsłonięcie pomnika w Kole - You Tube - TUTAJ

 

* Na dworcu w Kole -krótki film - TUTAJ 

 

* Odsłonięcie pomnika - krótki film - TUTAJ

ikona daty04-09-2014, 12:08 ikona autoraib ikona wyświetleń2879
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt